Domů Veřejná správa Od příštího r...

Od příštího roku končí poplatky za návštěvu doktora a za recept. Lékárníci chtějí kompenzaci

0

Od začátku příštího roku by lidé už neměli platit třicetikorunový poplatek za návštěvu u lékaře a za recept v lékárně. Kromě devadesáti korun za využití lékařské nebo zubní pohotovosti tak končí veškeré poplatky ve zdravotnictví. Pro systém českého zdravotnictví to znamená výpadek ve výši 4,2 miliardy korun ročně.

Vláda dnes schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která od ledna příštího roku ruší všechny regulační poplatky ve zdravotnictví, kromě platby za návštěvu lékařské nebo zubní pohotovosti.

„Pacienti nebudou muset platit třicet korun za návštěvu lékaře a poplatek v lékárně od ledna příštího roku,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Vláda tak podle něj plní slib a odstraňuje bariéry v přístupu k lékařské péči.

Zrušení poplatků však vytvoří v systému českého zdravotnictví díru o velikosti přibližně 4,2 miliardy korun ročně. Němeček však poskytovatele zdravotní péče uklidňuje. „Výpadku v příjmech se nemusí obávat ani lékaři a lékárny, zrušené poplatky jim budou kompenzovány tak, aby nebyli poškozeni,“ doplnil ministr.

Mezi lékárníky však i přes Němečkova slova obavy panují. Lékárny u nemocnic pokrývají totiž z příjmů z poplatků často až třicet procent personálních nákladů, u lékáren na malých městech a vesnicích činí poplatky i dvacet procent jejich příjmů. Pro některé z nich by tak výpadek mohl být i likvidační.

Lékárníci zatím nevědí, jak jim stát ušlé peníze nahradí. Aktuální je pro ně hlavně otázka příštího roku. „Problém spočívá v tom, že lékárnici nejsou placeni výkonově, ale za marži,“ komentoval situaci prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Změna zákonů, podle které by lékárníci byli placeni podobným způsobem jako doktoři, tedy výkonově, je zatím v nedohlednu, do roku 2015 se určitě nestihne. Mírné navýšení marží by ale lékárníky v příštím roce taky nezachránilo. „Jsme pro zavedení třicetikorunového dispenzačního poplatku, který by za pacienta hradila pojišťovna,“ dodal Chudoba s tím, že zdravotním pojišťovnám se navýší příjmy díky růstu plateb za státní pojištěnce.

Žádné komentáře

Napište komentář