Domů Veřejná správa Odzvoní pálen...

Odzvoní pálení cviček a PET lahví? Na ekologické kotle může jít až devět miliard korun

0
kotlíkové dotace
Příspěvky na výměnu starých kotlů za nové ekologické, takzvané kotlíkové dotace, mají o dostatečný přísun financí postaráno i v budoucnu. Po roce 2014 by mohlo jít na program, který odstartoval v Moravskoslezském kraji, až devět miliard korun z evropských fondů. Kotle se za ně budou vyměňovat po celé republice. Podporu kotlíkových dotací domlouvá s Evropskou komisí vyjednávací tým ministerstva životního prostředí. „Mělo by to být zhruba devět miliard korun z prostředků Operačního programu Životní prostředí,“ doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec. Taková částka by odpovídala výměně přibližně sto padesáti tisíc kotlů v celé republice. „Teď vytváříme systém, který bude pro žadatele o dotaci nejvhodnější a co nejjednodušší, vzhledem k tomu, že podpora fyzických osob nebyla z OPŽP doposud nikdy možná,“ řekl Brabec.

Půlku ministerstvo, půlku kraj

Doposud kotlíkové dotace fungovaly tak, že polovinu peněz poskytoval kraj, který program vyhlásil, a druhou polovinu dodalo ministerstvo. A po příspěvcích se vždy jen zaprášilo. „Alokované částky pro jednotlivé výzvy byly vyčerpány vždy jen několik týdnů po vyhlášení,“ potvrdil náměstek moravskoslezského hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík. Právě v Moravskoslezském kraji celý projekt odstartoval a chystá se v něm i nová výzva. Na tu hejtmanství a ministerstvo životního prostředí vyčlenily celkem šedesát milionů korun. „Vynaložení těchto finančních prostředků považuji za velmi dobrou investici do budoucnosti našeho kraje, kvality života jeho obyvatel a zlepšení stavu životního prostředí. Investice do lokálních topenišť jsou ekonomicky výhodné, neboť každá vynaložená koruna je zhruba pětkrát efektivnější než u průmyslové investice a na zlepšení kvality ovzduší se projeví okamžitě. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně,“ uvedl Havlík.

Evropský Oskar

Program kotlíkových dotací zaznamenal i mezinárodní úspěch. Dostal se mezi pět nejvýznamnějších projektů zemí Evropské unie v kategorii velkých organizací v soutěži o evropskou cenu EMAS AWARDS 2014, která je jedním z nejprestižnějších ocenění v oblasti životního prostředí. Cenu EMAS AWARDS vyhlašuje Evropská komise s cílem ocenit nejlepší nová a kreativní řešení v oblasti inovačních opatření, která vedou k významnému pozitivnímu vlivu na životní prostředí. Moravskoslezský kraj se do této soutěže přihlásil poprvé, a to právě s projektem kotlíkových dotací. Nominaci do finálové skupiny však v hlavní cenu neproměnil. I tak se ale jedná o velký úspěch.

Žádné komentáře

Napište komentář