Domů Veřejná správa Peníze z navý...

Peníze z navýšení plateb za státní pojišťěnce dorazí do nemocnic v druhé půli roku

0

Některé nemocnice byly na konci loňského roku v krizi. Neměly na zaplacení faktur a hrozilo, že jim firmy přestanou dodávat léky. Finanční potíže, které podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) vyvolala úhradová vyhláška a neuvážené změny z minulých let, by jim spolu s výpadkem příjmů z poplatků za hospitalizaci mělo vykompenzovat navýšení plateb za státní pojištěnce. Němeček se na tom v závěru minulého týdne shodl s předsedy několika svazů a sdružení tuzemských nemocnic.

Dvě miliardy na navýšení plateb za státní pojištěnce je možné uvolnit pouze formou zákona. Peníze budou uvolněny ve dvou vlnách, do nemocnic by se tedy měly dostat v červenci a říjnu tohoto roku,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten také požádal zástupce asociací o analýzu stavu jejich nemocnic. „Bude to klíčový podklad pro další jednání ve druhé polovině března,“ dodal ministr.

Malé a střední nemocnice jsou podle svých ředitelů pod velkým finančním tlakem. „Proto je důležité, aby se do nich dostaly peníze co nejdříve. Ministr Němeček mne ujistil, že je to za stávající situace nejlepší a nejrychlejší řešení,“ uvedl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Velké nemocnice jsou na tom oproti těm menším o něco lépe. Návrh ale podporují také. „Vidíme v něm řešení výpadku platby za hospitalizaci a dlouhodobou stabilizaci zdravotního systému,“ uzavřela předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová.