Domů Veřejná správa Šetřílci s el...

Šetřílci s elektřinou se zdražování bát nemusí. Na platbu za jistič by doplatili i podnikatelé

0

Původní návrh tarifních změn, který Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil, se dočkal poměrně ostré kritiky z řad spotřebitelů či ekologů a jeho zavedení se odkládá. Nespokojenost s návrhem projevil rovněž premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho vyjádření by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než osmatřicet procent domácností a jedenadevadesát procent podnikatelů s malou spotřebou.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková rozpustila také expertní tým, který změny tarifního systému plateb za elektřinu téměř dva roky připravoval. „Možná že se platby od velikosti jističe nebudou odvíjet vůbec, že se bude platit jako dosud jen podle spotřeby. Záleží to na výsledku veřejné diskuse, která bude probíhat formou konferencí a na webu ERÚ až do konce června tohoto roku,“ uvedla Vitásková. Své připomínky k návrhu tarifní reformy už podle ní ERÚ poslal na web, kde na kalkulačce mohlo spočítat své platby podle nového systému téměř 20 tisíc lidí. Nejčastěji lidem vadí, že tarify dopadnou na chataře či chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu a současně jistič s vyšší kapacitou, ale i na domácnosti s malou spotřebou (mladé rodiny, senioři, single domácnosti), avšak s třífázovým jističem. Ty se montují téměř do všech nově postavených bytů v Praze.

Dodala, že na její tvorbě se podílelo na čtyři desítky energetických expertů v týmu pod vedením EGÚ Brno, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce.

Připomínky budou vyhodnoceny do konce června

Lucie Chadrabová z oddělení komunikace ERÚ Moravskému hospodářství potvrdila, že předsedkyně Vitásková již veřejně deklarovala, že návrh nové tarifní struktury nezavede, pokud by tato struktura měla negativní dopad na určitou skupinu odběratelů především na chráněné zákazníky.

„Z již doručených reakcí od konečných odběratelů, v drtivé většině z řad domácností vyplynulo, že nová tarifní struktura nebude od 1. ledna 2017 zavedena pro maloodběratele elektřiny, tedy pro domácnosti a maloodběr podnikatelů,“ uvedla Chadrabová. Dodala, že konec veřejného konzultačního procesu je plánován na závěr června 2016. Veškeré připomínky v rámci konzultačního procesu budou naším Energetickým regulačním úřadem vyhodnoceny. V případě jejich relevance i zapracovány do nového upraveného návrhu, jehož aplikace do praxe mohou nastat v roce 2018 či 2019. Po vyhodnocení konzultačního procesu bude definitivně rozhodnuto o aplikaci části nové tarifní struktury pro odběratele z vyšších napěťových hladin (velkoodběratelé elektřiny z distribuční hladiny velmi vysokého napětí a vysokého napětí). V současné době ERÚ podle vyjádření Chadrabové zpracovává a odpovídá na přibližně 15 000 dotazů a připomínek. Současně zahájil i vlastní osobní konzultace s občany pod záštitou měst či zájmových organizací dle jejich vlastního vyžádání.

Výhrady ekologů i podnikatelů

Ekologové tvrdí, že návrh snižuje motivaci k úsporám. K tomu je nutno dodat, že reforma tarifů se měla týkat jen regulované části ceny, to je asi 40 procent z celkové ceny. Za tzv. silovou elektřinu se mělo i nadále platit podle spotřeby. Hnutí DUHA, Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE) a sdružení Calla upozorňovaly na závažná sociální a ekologická rizika návrhu a zprávu Energetického regulačního úřadu o rozpuštění výboru pro přípravu nových tarifů rovněž přivítaly.

„Významnou příčinou krachu návrhu nových tarifů, který ERÚ prezentoval, byla skutečnost, že demotivoval od úsporných opatření i decentralizovaných zdrojů a nerespektoval tak priority stanovené ve strategických vládních dokumentech,“ uvedl vedoucí programu Energetika, suroviny, ekonomika Hnutí DUHA Martin Mikeska. Předseda Komory OZE zase konstatoval, že „výsledky vládních analýz potvrdily naše obavy a propočty, ukázaly jasný a velký negativní dopad na velkou část malospotřebitelů, domácnosti i malé podnikatele. Souhlasíme s premiérem Sobotkou i ministrem Mládkem, že není kam spěchat, zavedení je na místě odložit, návrh stáhnout a zcela přepracovat.”

Pro podnikatele a experta na problematiku elektrické energie Aleše Michny z Prahy je nový systém velmi složitý, ve kterém se běžní lidé určitě „ztratí“. Navíc je to asi podle jeho slov ne zcela „fér“ vůči některým skupinám koncových klientů, zejména těch „malých“. Obdobné výhrady má k této záležitosti i podnikatel Jan Coufal z Prostějovska, který v nedávné korespondenci s již bývalým mluvčím ERÚ Jiřím Chvojkou mj. vyjádřil obavy, že návrh mohl v konečné fázi znamenat zdražení elektrické energie pro maloodběratele.