Domů Veřejná správa Pokračování k...

Pokračování koalice nebo předčasné volby? Rozhodne prezident

0

V čele české vlády už nebude nadále stát premiér Petr Nečas. Dnes podá demisi a rezignuje i na post předsedy ODS. Další osud vlády už však tak jasný není. Koaliční strany chtějí pokračovat ve stávajícím složení, ale pod jiným premiérem dále. Opozice preferuje předčasné volby. Hlavní slovo má teď ale prezident.

„Já jsem samozřejmě velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou a jsem si vědom toho, jaké to pro mne má konsekvence. Proto jsem oznámil členům politického grémia Občanské demokratické strany a posléze i našim koaličním partnerům, že zítra podám demisi na pozici předsedy vlády,“ oznámil včera premiér Petr Nečas.

Spolu s premiérem Nečasem končí také celá vláda a dál už bude pokračovat jen jako vláda v demisi. Neuskuteční se tak ani plánované úterní hlasování o důvěře. Jak, v jakém složení a jestli vůbec tedy bude vláda pokračovat, tak zatím jasné není. Rozhodující slovo v této otázce má totiž prezident Miloš Zeman, který po Nečasově rezignaci jmenuje premiéra nového.

Ten se však zatím stran svých plánů na jmenování nového předsedy vlády nevyjádřil. Odstupující premiér Nečas se však chce zasadit o to, aby vláda pokračovala v podobném složení dál. Je to podle něj optimální řešení stávající politické situace.

„Chci udělat všechno proto pomoci v rámci řešení, které se bude hledat, abychom nalezli koaliční formát, který bude mít dostatečnou podporu 101 poslanců, aby byla vytvořena nová vláda s premiérem, který bude nominován ODS a tato vláda pokračovala v klíčových úkolech politiky mé vlády až do řádných voleb v květnu příštího roku,“ přiblížil své plány Nečas.

Opozice tlačí na předčasné volby

Pokračování stávající koalice se však nezamlouvá opozičním stranám. ČSSD i KSČM preferují předčasné volby. K těm by došlo po rozpuštění Poslanecké sněmovny, ke kterému ale potřebuje opozice podporu sto dvaceti poslanců.

Konec koaliční vlády ODS a TOP 09 otevírá nyní cestu k rozpuštění Poslanecké sněmovny a novým volbám. O podobě nové vlády by neměly rozhodovat zákulisní obchody a lanaření nezařazených poslanců v Poslanecké sněmovně, ale pouze demokratické rozhodnutí občanů v rychlých volbách do Poslanecké sněmovny,“ vyjádřil se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Plány politických stran jsou jedna věc, to jakým směrem se však bude situace vyvíjet je zatím plně v rukou prezidenta Miloše Zemana. Ten může v zásadě vybírat ze tří variant. Kromě pokračování současné koalice nebo předčasných voleb se totiž nabízí ještě úřednická vláda.

Prezident má na jmenování nového premiéra dva pokusy. Pokud vláda pod vedením ani jednoho z prezidentových kandidátů nedokáže získat v Poslanecké sněmovně důvěru, do třetice jmenuje prezident premiéra na návrh předsedkyně sněmovny.

Žádné komentáře

Napište komentář