Domů Veřejná správa Přes internet...

Přes internet se nejčastěji draží stavební zakázky

0

České i slovenské obce používají elektronické aukce nejvíce na stavby. To vyplynulo z výzkumu, který kromě balíku informací o e-aukcích přinesl již osmý ročník jedinečné mezinárodní konference eBF.

Vliv na kvalitu zboží nakoupeného v e-aukcích, jejich klady a zápory, legislativa zemí, které e-aukce užívají. To je jen malá část z více než dvaceti přednášek, které mohli slyšet účastníci ostravské konference eBF. Její součástí byla i prezentace výsledků výzkumu Města a e-aukce 2011 o využívání elektronických aukcí ve veřejném sektoru. „Oslovili jsme zástupce měst a obcí v Česku i na Slovensku. V dotazníku odpovídali, na co využívají elektronické aukce. Přišli jsme tak na to, že v největší míře je používají na stavební zakázky,“ přiblížila výsledky průzkumu Lucie Popková z organizačního týmu eBF, který tvořili členové společnosti NAR marketing, která je největším poskytovatelem systémů na realizaci elektronických aukcí v Česku a na Slovensku.

„Z šesti set aukcí měst a obcí vyplynulo, že padesát procent realizací bylo v oblasti stavby. Na druhém místě se e-aukce nejvíce používají v soutěžení elektrické energie. A to z dvanácti procent,“ doplnila Popková s tím, že podobný přístup je i na Slovensku. Z tří set elektronických aukcí na Slovensku šlo pětačtyřicet procent na stavby. Slováci také často draží kancelářské potřeby.

Dodavatelé si už ceny nediktují

Velké zkušenosti se stavebními zakázkami prostřednictvím elektronických aukcí má i vedoucí investičního odboru z Pelhřimova Josef Koňák. Na konferenci eBF přednášel právě na téma Města a stavební zakázky.Já si myslím, že tato komodita se k nákupům e-aukcemi přímo nabízí. Dříve to bylo tak, že jsme museli prosit dodavatelské firmy, aby nám něco udělaly. Ony si diktovaly ceny a my jsme na ně v podstatě museli přistoupit, když jsme chtěli, aby práci vůbec vzaly a udělaly ji v termínu. S elektronickými aukcemi se to obrátilo,“ vysvětlil Josef Koňák. V Pelhřimově přes internet draží ale i úklidové práce, mobilní, telefonní a datové služby nebo IT technologie. E-aukce využívají úředníci z Pelhřimova už od roku 2008. „Za poslední tři roky činila úspora oproti rozpočtu města šedesát šest milionů, což je zhruba dvacet milionů korun ročně,“ spočítal Koňák.

Osmdesát procent ze všech aukcí tvoří na Správě nemovitostí města Znojmo (SNMZ) právě stavební zakázky. „Když se stavba dobře naprojektuje a dobře narozpočtuje, tak tam nemůže být problém. Jediný problém, který máme, je to, že některé domy, které opravujeme, jsou staré. Ani technik pak nedokáže narozpočtovat všechno, protože u starých domů často vznikají neočekávané problémy po jediném bouchnutí do zdi,“ vysvětlil ředitel (SNMZ) Tomáš Šturala.

Draží se i ovce

Dražit se dá přes internet opravdu všechno. Například i ovce. „Šlo o chráněné území, pro které byl třeba určitý druh zvířat. Musel se nadefinovat daný druh, ale třeba také stáří ovce, aby se nakoupili mladí jedinci,“ popsal kuriózní nákup Jaroslav Lexa, bývalý ředitel odboru veřejného obstarávání slovenského Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Osobně jsem toho názoru, že elektronické aukce lze využít na všechno s výjimkou kreativity a vysoce odborných služeb, jako je třeba právník nebo lékař. U lékaře člověk potřebuje, aby ho zachránil, ne aby si vybíral podle přesně popsaných kritérií. U advokáta potřebuje jeho myšlenky, schopnosti a kreativitu. U malíře je zase třeba vědět, že je schopen svou malbou atmosféru vyvolat. To nejde do aukce dostat, všechno ostatní lze,“ podělil se o názor pořadatel konference a šéf společnosti NAR marketing Miloslav Kaplan.