Domů Veřejná správa Přípravy na n...

Přípravy na napojení centrálního registru k základním registrům vrcholí

0

Pozítří se poprvé připojí Centrální registr vozidel (CRV) na základní registry (ISZR). Na tuto zásadní změnu se úředníci, kteří registr spravují, připravovali v několika fázích školení a testování. Měli tak možnost se v předstihu seznámit s tím, co toto připojení v praxi přinese. A to včetně situací, kdy úředníci nebudou schopni žadatele po připojení k základním registrům na přepážce obsloužit.

Pozítří se má poprvé připojit Centrální registr vozidel (CRV) na základní registry (ISZR). Na tuto zásadní změnu se úředníci, kteří registr spravují, připravovali v několika fázích školení a testování. Měli tak možnost se v předstihu seznámit s tím, co toto připojení v praxi přinese. A to včetně situací, kdy úředníci nebudou schopni žadatele po připojení k základním registrům na přepážce obsloužit.

Ministerstvo zorganizovalo školení i testy systému

Připojení CRV na základní registry provede Ministerstvo dopravy mimo jiné na základě požadavků úředníků z obcí s rozšířenou působností, kteří s registrem vozidel pracují. „Chtěl bych poděkovat úředníkům a školitelům obcí s rozšířenou působností, Správě základních registrů i pracovníkům ministerstva, kteří se společně podíleli na přípravě. Napojení na základní registry se má uskutečnit 12. prosince večer po uzavření přepážek na úřadech a ve čtvrtek 13. prosince by už zaměstnanci ORP měli mít možnost toto napojení v praxi využít,“ vyjádřil se k chystanému napojení náměstek ministra dopravy a státní tajemník Miroslav Drobný.

Při přípravách na přípojení na základní registry lidé z Ministerstva dopravy všechny systémy otestovali v zátěži a vyškolili úředníky, kteří jsou za práci s CRV zodpovědní. V prvním kole školení je seznámili se všemi informacemi o základních registrech, jejich správou a logikou nové koncepce vyplývající z odlišného přístupu k občanovi a referenčním údajům, které toto rozhraní základních registrů poskytuje. Ve druhé fázi školení měli úředníci možnost vyzkoušet si praktickou ukázku ovládání aplikace, mimo jiné v situaci, kdy v aplikaci registru vozidel budou chtít ztotožnit majitele vozidla.

Žadatele někdy na přepážce neobslouží

Někdy se totiž může stát, že uředníci nebudou schopni žadatele na přepáčce obsloužit. Pokud se například člověk, který si chce zaregistrovat nové auto, prokáže úředníkům občankou s údaji, jež neodpovídají těm v základních registrech, nebudou mu schopni pomoci. Jindy zas nemusí být základní registry dostupné vůbec. „Ve všech těchto uvedených případech nejde o chybu Centrálního registru vozidel. Například v případě kdy občan na přepážce předloží doklady, ve kterých budou údaje odlišné od údajů vedených v základních registrech, si musí nejprve tyto údaje nechat opravit u konkrétního editora základních registrů,“ uvedl k tomu státní tajemník Miroslav Drobný s tím, že do registru vozidel se jen přenáší údaje, které jsou vedeny v základních registrech. Centrální registr vozidel není ze zákona editorem žádného základního registru, a proto úředník na přepážce CRV nemůže údaje v základních registrech měnit a upravovat.

Ministerstvo dopravy proto doporučuje všem lidem, aby si před návštěvou registračního místa ověřili správnost referenčních údajů v základních registrech. Můžou to udělat u jakéhokoliv Czech POINTu a vlastníci datových schránek dokonce online.

Připojí se i strážníci

K centrálnímu registru vozidel se nově připojí i městští strážníci. Ministerstvo dopravy totiž pokročilo v řešení napojení obecní policie k CRV. „Pro přístup městských strážníků byla vytvořena v Centrálním registru vozidel nová role jen pro obecní policii,“ řekl státní tajemník Miroslav Drobný. Proto ministerstvo již v listopadu požádalo třináct městských policejních sborů, aby na ministerstvo poslaly kontakty na policisty, kteří mají mít k registrům přístup. Z toho například městské policejní sbory v Brně a Jihlavě již ministerstvu odpověděly a kontakty poslaly. Tyto kontaktní údaje o osobách byly následně předány dodavateli ke zřízení uživatelských přístupů, které budou jednotlivým osobám zaslány společně s přístupovými údaji do registru vozidel.