Domů Veřejná správa Příští rok př...

Příští rok přinese novinky. Zvýšení DPH i zrušení snížené sazby minimální mzdy

0

Příští rok čeká Česko několik změn, které se dotknou všech jeho obyvatel. Jednou z nich by mohlo být i jednoprocentní zvýšení obou sazeb DPH. Ani teď však není možné s jistotou říci, jaká sazba bude od začátku příštího roku platit. Zvýšení totiž včera schválili poslanci, ale prezident ještě může návrh vetovat.

Poslanci včera schválili zvýšení obou sazeb DPH – té základní na jednadvacet procent a nižší na patnáct. Pokud novelu nebude vetovat prezident, začne vyšší daň platit hned na Nový rok. „Po dlouhém období nejistoty Parlament schválil zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jedno procento. Bohužel ani nyní není zcela jisté, jaká sazba daně bude od 1. ledna 2013 platit, neboť postoj prezidenta k této změně je značně nejasný,“ komentoval změny ředitel pobočky pro daňové poradenství a nepřímé daně auditorské firmy KPMG Petr Toman.

Pokud dá prezident změně DPH zelenou, bude snížená sazba daně od ledna historicky nejvyšší. „Například od roku 1994 do roku 2007 činila tato daň pouze pět procent,“ doplnil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Ruší se snížené sazby minimální mzdy

Zvýšení DPH není jedinou změnou, kterou Česku přinese nový rok. Další novinka – zrušení snížené sazby minimální mzdy, se přitom dotkne zejména absolventů, tedy lidé bez praxe a tělesně postižených. Dosavadní úprava totiž motivovala zaměstnavatele k zaměstnávání těchto lidí, a to především proto, že jim mohli platit méně než je obvyklá minimální mzda.

„Od začátku roku jsou tyto skupiny postaveny na úroveň ostatních zaměstnanců. Zrušením snížených sazeb ztrácí zaměstnavatel motivaci k přijímání osob bez praxe či se zdravotním handicapem. Nově musí i těmto osobám dát minimální mzdu v plné výši,“ vysvětlil Fráňa s tím, že výše minimální mzdy se příští rok nemění. I nadále tak lidé, kteří ji pobírají, dostanou osm tisíc korun měsíčně nebo osmačtyřicet korun za hodinu.

Na daních zaplatí víc zemědělci i bohatí

Změny se dotknou i tuzemských zemědělcům. Těm stát sníží podporu, díky které dostávají zpátky část zaplacené spotřební daně z takzvané zelené nafty. „Od roku 2016 se navíc počítá s úplným zrušením tohoto nároku,“ dodal Fráňa, podle kterého se tato změna s nejvyšší pravděpodobností promítne do cen všech zemědělských potravin.

Na daních zaplatí víc i bohatí, kterým vláda zvýšila daň z příjmu o sedm procent. Tento „solidární příspěvek“, který zaplatí lid, kteří si měsíčně vydělají více než sto tisíc, však bude jen přechodným opatřením. „Jelikož se tato přirážka počítá z celkového zdanitelného příjmu, a ne pouze z peněžního plnění, je třeba počítat s tím, že v úhrnu příjmů je zohledněno také třeba jedno procento z pořizovací ceny služebního automobilu, který zaměstnanec používá pro soukromé účely. Dotčené zaměstnance nemine podání daňového přiznání za rok, pokud v jednom měsíci tento limit překročili,“ objasnila Markéta Kozáková z KPMG. OSVČ budou solidární daň odvádět až v rámci daňového přiznání.

Na lidi s vysokými příjmy dopadá i další změna, a to zrušení stropů pojistného na veřejné zdravotní pojištění. „Tato změna by se měla projevit ve zvýšení příjmů zdravotních pojišťoven,“ řekl Fráňa.