Domů Veřejná správa Protikorupční...

Protikorupční aktivisté rekonstruují stát

0

Politika bez tajných sponzorů, majetková přiznání politiků, zveřejňování smluv na internetu a mnohé další. Cílů programu Rekonstrukce státu, který dnes jeho zástupci představili veřejnosti, je dohromady devět. Prosadit je chtějí ještě v tomto volebním období.

Rekonstrukce státu není nové hnutí, jednorázová petice nebo politická strana. Za programem totiž stojí dvacet renomovaných protikorupčních organizací. „Garanty projektu jsou Ekologický právní servis, Transparency International, Oživení a asi dvacet dalších,“ řekl na dnešním brífinku s novináři David Ondráčka z Transparency International.

Cíl = 281 podpisů

Program však nespojuje jen lidi z neziskovek. Podporují jej už i někteří poslanci, senátoři, řada expertů, byznysmenů a zástupců různých komor a svazů. Dohromady chtějí tlačit na politiky a prosadit devět bodů, které by měly v tuzemsku omezit korupci. „Věříme, že jsou to velmi pozitivní opatření, která jsou ale představena pragmaticky. Je to nabídka, která se téměř nedá odmítnout. Pomůže to upustit trochu páry ze sociálního kotle,“ dodal k návrhům z programu Ondráčka s tím, že zatím je podpořilo čtrnáct zákonodárců. V ideálním případě by se pod ně ale mělo podepsat 281 poslanců a senátorů.

Kromě tří již zmíněných cílů je mezi body z programu Rekonstrukce státu i zrušení anonymních akcií, konec trafik ve státních firmách, odpolitizování státní správy, nezávislé vyšetřování korupce, zákony bez přílepků a rozšíření pravomocí Národního kontrolního úřadu. O všech těchto věcech se už dlouhou dobu mluví, prosadit se však zatím nepodařilo žádnou. Lidé z Rekonstrukce státu však věří, že jim se to podaří. A to navíc do konce tohoto volebního období.

„Chceme získat podpisy od každého poslance a senátora, že tyto návrhy podpoří,“ přiblížil Ondráčka jejich plány. Pokud to všechno ale chtějí zástupci programu stihnout, musí si pospíšit. Moc času jim už totiž nezbývá. „Máme to pomyšlené důsledně a kvalitně. Pokud chceme něco prosadit, musí to projít do podzimu do prvního čtení,“ připustil Ondráčka.

Pokud však bude Rekonstrukce státu sbírat podpisy politiků stejně rychle jako fanoušky na Facebooku, nemusí se její představitelé ničeho bát. Za první den od spuštění, přibylo totiž na facebookové stránce projektu hned několik stovek „liků“. Za program se kromě lidí na sociálních sítích ale staví i experti.

Za jsou experti i podnikatelé

„Působím v některých firmách s majetkovou účastí státu a některé body z programu Rekonstrukce jsem velmi ocenil. Například bod tři – zveřejňování smluv na internetu. To jako jednotlivec neprosadíte,“ ocenil přínos projektu ekonom a člen NERVu Miroslav Zámečník s tím, že za důležité považuje i odpolitizování státní správy. „To aby zvládla imlementovat strategické dokumenty, které přesahují jedno volební období,“ doplnil Zámečník. Pokud se totiž nejvyšší úředníci po každých volbách vymění, nic se podle Zámečníka nepodaří dotáhnout do konce.

Program ale oceňují i podnikatelé. S korupcí se totiž setkávají dnes a denně. „Korupce se malých a středních podniků dotýká zásadním způsobem. Dělali jsme si vlastní šetření a setkala se s ní valná většina podnikatelů,“ postěžovala si za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků její generální ředitelka Eva Svobodová.

Alarmující je podle ní hlavně rozdíl mezi provizemi v soukromém a státním sektoru. O úplatek si totiž často řeknou i reprezentanti soukromých firem. Jen většinou ne o tak velký jako úředníci a politici. „V soukromém sektoru je standardní provize kolem devíti procent, v tom veřejném však skokově vyšší. Setkali jsme se i s padesáti procenty,“ dodala Svobodová s tím, že program Rekonstrukce státu Asociace podporuje, chce se k němu připojit a šířit ho mezi podnikateli.