Domů Veřejná správa „Promiňte, ne...

„Promiňte, nemáme,“ v české lékárně nezazní. Resort zdravotnictví omezí reexport léků

0
reexport léků

Návštěva lékárny v zahraničí může být překvapením. Ani v Evropské unii (EU) nemusí člověk všude pořídit známý lék za cenu, na kterou je zvyklý z domova. I v EU se totiž ceny léků zemi od země liší. A distributoři toho využívají – snaží se léčiva vyvézt tam, kde za ně dostanou nejvíce. Jen v roce 2013 byly takzvaně reexportovány léky za 3,6 miliardy korun. Zabránit této praktice chce Ministerstvo zdravotnictví změnou zákona o léčivech.

Po novele zákona, která by zamezila reexportu, volají lékárníci již dlouho. „V případech, kdy hrozí nedostatek léků, bychom měli dokonce jejich vývoz zakázat,“ upozornil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Chybí pravidla i sankce

To zákon umožňuje už dnes. Vývoz konkrétního léku je možné zakázat. Co chybí, jsou ale přesná pravidla a zákaz není ani dost dobře vymahatelný. Zákon totiž nestanovuje žádné sankce.

„Chceme zákonem přesně nastavit systém vydávání seznamu takzvaných rizikových léčivých přípravků dle jasně nastavených pravidel a za porušení zákazu vývozu z Česka pak uložit milionové sankce i možnost dočasného zákazu činnosti firmy,“ sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Němečkovým resortem navrhované úpravě nebrání podle ministra ani právo Evropské unie. S reexportem se ostatně potýkají i další evropské země. Své o něm vědí například i v Estonsku, Belgii nebo Nizozemsku. „Na tento obecný jev proto zareagovala i Evropská komise, podle které mají státy právo ošetřit reexporty časově omezeným a transparentním opatřením,“ vysvětlil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.

Na seznam se dostanou nenahraditelné léky

Právě SÚKL bude připravovat seznam rizikových léčiv, který bude také každého čtvrt roku aktualizovat. Dostanou se na něj především nenahraditelné přípravky, jejichž nedostatek by měl přímý dopad na zdraví obyvatel.

Pokud bude chtít distributor vyvážet lék ze seznamu mimo Českou republiku, bude muset svůj záměr nejdříve ohlásit na SÚKL. Ten v případě hrozby, že by se lék v českých lékárnách akutně nedostával, upozorní Ministerstvo zdravotnictví a to reexport omezí. Pokud už nebude k omezení důvod, úřad jej zruší.

„Za porušení povinnosti předem ohlásit distribuci, nebo za porušení zákazu distribuce mimo území České republiky, bude hrozit pokuta až dvacet milionů korun a případně i zákaz činnosti firmy na dobu až dvou let,“ upřesnil ministr Němeček.