Domů Veřejná správa Registr smluv...

Registr smluv půjde do sněmovny až v září

0

Starostové za ODS kritizují návrh zákona o centrálním registru smluv, kvůli kterému by musel stát, kraje, obce i jejich organizace zveřejňovat veškeré smlouvy na internetu. ODS totiž vadí, že povinné zveřejňování informací upravují i jiné zákony. Kvůli protestům jejich poslanců tak půjde do sněmovny až v září. TOP 09 to na své facebookové stránce označila za bojkot.

Průchod zákona o zveřejňování smluv zarazil včera na ústavněprávním výboru v Kašperských horách bývalý starosta Černošic Aleš Rádl (ODS) spolu se svým spolustraníkem Markem Bendou. Zákon tak půjde do sněmovny až v září a z řad ODS i ČSSD se proti němu zvedá odpor.

Registr smluv má být místem, kde budou k dohledání všechny smlouvy uzavřené veřejnými zadavateli. Mezi ty patří i obce, ale pro ty upravuje povinné zvěřejňování smluv i předložený zákon o obcích. Ministerstvo financí má vládě navíc do poloviny roku předložit úpravy zveřejňování informací o nakládání s majetkem státu.

Zveřejňování smluv v jednom zákoně

A v tom vidí ODS problém. Informační povinnosti obcí včetně povinnosti zveřejňovat smlouvy na internetu, by měl totiž podle zástupců strany stanovit jeden zákon. Shodli se na tom starostové ODS zastoupení v odborné komisi, která se věnuje mimo jiné i centrálnímu registru smluv.

„Bereme vážně výhrady starostů k poslaneckému návrhu zákona o centrálním registru smluv. Považujeme za nezbytné, aby návrhy zákonů zakotvující informační povinnosti obcí byly projednávány koordinovaně a předkladatelé sloučili své záměry do jedné normy, která stanoví pro obce jednoznačná práva a povinnosti,“ shrnul závěry komise její předseda Jan Bauer.

Komise tak navrhla nepokračovat v projednávání návrhu zákona o registru smluv do doby, než Ministerstvo vnitra předloží analýzu administrativní a finanční náročnosti pro obce a přehled, jak je naplňován zákon o svobodném přístupu k informacím. Podle toho již dnes musí obce veškeré smlouvy na požádání zveřejnit.

ODS: Do registru by putovaly tisíce podružných smluv

Bauer také upozornil, že do registru by neputovaly výhradně smlouvy z obecních zakázek, ale tisíce dalších různorodých smluv, jako třeba smlouvy, které uzavírají školy na pronájem tělocvičen nebo školky na divadelní představení.

Za problém komise označila i to, že by se zveřejněním smlouvy měla být spojena její účinnost. „Nikdo neumí předvídat, jaké důsledky by v praxi mělo zpětné rušení účinnosti smluv, které by úředník třeba nedopatřením do registru neodeslal,“ vysvětlil Bauer.

Podle TOP 09, která se snaží zákon o registru smluv v parlamentu prosadit, ODS zákon spolu s ČSSD bojkotuje. Registr smluv je přitom podle zástupců strany potřebný a má jednoduchým způsobem posílit možnost odborné i laické veřejnosti kontrolovat činnost politiků a úředníků.