Domů Veřejná správa Rozpočet se s...

Rozpočet se sedmdesátimiliardovým deficitem chválí prezident, ale kritizuje opozice

0
rozpočet

V příštím roce bude Česká republika hospodařit se sedmdesátimiliardovým deficitem, což je o 30 miliard korun méně než v letošním roce. Takový je alespoň plán vlády, která dnes začala o finální podobě státních výdajů a příjmů pro rok 2016 jednat. Prezident Miloš Zeman je s návrhem spokojen, opozice jej ale označila za ekonomický diletantismus.

„Je to rozpočet, který by měl v příštím roce podpořit hospodářský růst, investice a snižování nezaměstnanosti,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Rok 2016 je podle něj navíc pro Česko klíčový, protože země vstupuje do nového programového období evropských fondů.

Ohledně rozpočtu ale ještě nepadlo finální slovo. Někteří z ministrů k němu vznesli své připomínky, a vláda proto jednání přerušila. „Vrátíme se k němu 23. září letošního roku, kdy máme ambici návrh zákona projednat a schválit,“ sdělil premiér. V mezičase se sejde koaliční rada, která se zaměří na požadavky jednotlivých ministrů, na kterých zatím nepanuje shoda. K návrhu se navíc vyjádří  i odbory a zástupci zaměstnavatelů.

Investice, spotřeba domácností a vlády

Dnešního projednávání rozpočtu se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Ocenil, že se návrh drží principu, kdy je tempo růstu investic ve výdajích státního rozpočtu vyšší než tempo růstu spotřeby domácností, a to je vyšší než tempo růstu spotřeby vlády.

Dál Zeman kvitoval i snižování schodku státního rozpočtu. „Stala se chyba, že i v době šestiprocentního růstu byl rozpočet deficitní, a proto chápu, že tuto chybu můžeme napravovat pouze postupně, a to snižováním deficitu,“ podotknul prezident s tím, že ideální tempo je podle něj zhruba 10 miliard korun za rok.

Prezident zdůraznil, že státní investice by měly směřovat zejména do dopravní infrastruktury. „Tam mají největší multiplikační efekt,“ doplnil. Druhou prioritou je podle něj zabezpečení České republiky oproti vlně ilegálních imigrantů. Upozornil také na nutnost hledání rezerv. Rozpočet by však v dané podobě podepsal.

Nepoučil se z chyb, tvrdí o Sobotkovi Fiala

Kritiku naopak sklidil vládní návrh hospodaření státu pro příští rok u opozice. Předseda ODS Petr Fiala označil rozpočet se schodkem 70 miliard v době výrazného hospodářského růstu za ekonomický diletantismus.

„Premiér Sobotka se nepoučil z chyb, které dělal v době, kdy byl ministrem financí. Socialistická vláda opět rozhazuje peníze, které nevytvořila ona, ale občané,“ vyjádřil se Fiala a zkritizoval zejména přijímání tisíců dalších státních zaměstnanců. „Z toho více než 600 na ministerstvu financí, které by mělo jít ve snižování výdajů příkladem,“ dodal předseda ODS. Nabírat další pracovníky přitom plánují i resorty vnitra a obrany. Kvůli silným populačním ročníkům vzroste i počet lidí pracujících ve školství.