Domů Veřejná správa Rozšíření pra...

Rozšíření pravomocí NKÚ a registr smluv: Transparentnost ano, ale byrokracii ne, volají obce i firmy

0

Projednávaná novelizace ústavy týkající se pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a zákon o registru smluv budí mezi firmami i zástupci veřejné správy obavy. Obojí by podle nich mohlo vést k nárůstu administrativy. Své připomínky shrnuli ve společném memorandu „Transparentnost ano, další byrokracii ne.“

Zveřejňovat by se měly jenom ty smlouvy, na jejichž veřejné kontrole je skutečně zájem, byla vyjasněna ochrana osobních údajů a samostatný proces zveřejňování co nejméně zatěžoval aparát obcí, měst a krajů. V tomto smyslu by se měl podle představitelů Svazu měst a obcí ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR a Unie zaměstnavatelských svazů ČR změnit návrh zákona o registru smluv, o kterém by v červnu měli hlasovat poslanci.

„Venkov se nebrání zveřejňování smluv, ale až v okamžiku, kdy stát prokazatelně sníží současnou administrativní zátěž,“ řekl předseda Spolu pro obnovu venkova ČR Eduard Kavala. Podle firem je problém hlavně ve zveřejňování smluv společností, které jsou zřízeny veřejnou či státní správou. „Pokud by tyto firmy měly zveřejňovat všechny své smluvní závazky, do kterých by se mohli podívat i jiní podnikatelé, ztratily by konkurenční výhodu a daly by tak zdarma v plén své know-how,“ upozornil prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Příliš mnoho kontrol?

Tvůrci memoranda se shodli také na tom, že je potřeba se zamyslet nad změnami zákonů, které by rozšířily pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Příliš se podle nich nezabývají faktem, že už dnes města a obce podléhají různým kontrolám. Ty se podle zástupců měst a obcí často dublují a končí s různými závěry, které řeší soud.

„Kontrolní činnost veřejné správy považujeme v demokratickém a právním státě za podstatnou záruku jejího řádného výkonu, přičemž jakékoliv snahy o její zkvalitnění vítáme,“ citoval ze společního prohlášení předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.  „Současná podoba výše uvedených návrhů ale negarantuje, že uvedených cílů bude dosaženo, aniž by došlo k enormnímu nárůstu byrokratické zátěže,“ doplnil Jiránek.

Standardní nástroj veřejné kontroly

Podle představitelů Rekonstrukce státu, sdružení neziskových organizací, které se snaží prosadit devět protikorupčních zákonů, mimo jiné i ty, kterých se týká zmíněné memorandum, přispěje rozšíření pravomocí NKÚ k tlaku na odpovědné a hospodárné nakládání s veškerým veřejným majetkem ve prospěch občanů. „Naše země by se tímto aktem zařadila do skupiny států se standardními a osvědčenými nástroji veřejné kontroly,“ zhodnotil Martin Kameník, předseda hnutí Oživení, které se v Rekonstrukci státu angažuje.

Novelu ústavy rozšiřující pravomoci NKÚ schválili minulý týden poslanci. Na základě pozměňovacího návrhu Ústavně-právního výboru z ní měly být vyjmuty státní firmy. Ten však poslanci nepřijali. Novelu ústavy tak převzal Senát, který ji bude projednávat až do podzimu, kdy ze Sněmovny připutuje také novela prováděcího zákona. Senát pak bude o obou novelách hlasovat najednou.

Podpora Senátu je při novelizaci ústavy zásadní. Musí pro ni být devětačtyřicet z jednaosmdesáti senátorů a Sněmovna nemůže Senát přehlasovat.

Žádné komentáře

Napište komentář