Domů Veřejná správa Rusnokova vlá...

Rusnokova vláda jedná o státním rozpočtu, určí jej však příští kabinet

0

Vláda v demisi premiéra Rusnoka včera začala projednávat státní rozpočet pro příští rok. Rusnokův kabinet si přeje schodek rozpočtu ve výši 110 miliard. Toto přání však může snadno zhatit nová vláda, která vzejde z předčasných voleb za dva měsíce.

Ministři Rusnokova kabinetu včera projednávali podobu státního rozpočtu pro příští rok. Ten by měl mít schodek 110 miliard. Ačkoliv bude dočasný kabinet vládnout v demisi necelé dva měsíce do předčasných voleb, Rusnok chce věnovat přípravám rozpočtu celé září. „Chceme, aby byl rozpočet mírně prorůstový, ovšem za daných podmínek nemůžeme dělat mnoho bez navýšení deficitu,“ uvedl po jednání vlády premiér Rusnok.

Rusnok doufá, že jeho návrh rozpočtu vezme v úvahu nová sněmovna i nová vláda. „Bude na novém složení Poslanecké sněmovny, jak s tím návrhem naloží, zda se jím bude zabývat, nebo počká, až si nová vláda tento návrh upraví nebo osvojí,“ řekl současný premiér v demisi. Pouze volby však rozhodnou, nakolik budou noví poslanci nakloněni Rusnokovu stylu rozpočtové politiky.

Povinné výdaje rozpočtu podle Rusnoka činí přibližně 80 procent jeho objemu. Současná vláda tak může navrhovat změny pouze v menší části rozpočtu. Dohromady ministerstva požadují po vládě 35 miliard navíc pro svoji činnost. „Tyto požadavky nelze v celé výši splnit,“ uvedl ministr financí v demisi Jan Fisher.