Domů Veřejná správa S IT jsou pro...

S IT jsou problémy. Na ministerstvu práce část služeb zřejmě nekryje smlouva dle zákona

Zajištění IT projektů na ministerstvu práce a sociálních věcí je spojené s řadou technických rizik a nepochopitelných smluvních nedostatků. Takové jsou alespoň první výsledky kontrol, které po nástupu do funkce odstartovala náměstkyně ministryně Marksové pro informační technologie.

Za loňský rok nevypsal úsek informačních a komunikačních technologií na ministerstvu práce a sociálních věcí žádné otevřené výběrové řízení. „V důsledku to znamená, že část dodávaných služeb v současné době pravděpodobně není pokryta platnou smlouvou dle zákona o zadávání veřejných zakázek a zbytku vyprší platnost smluv v průběhu tohoto roku,“ upozornila náměstkyně Iva Merhautová. Hodnota těchto zakázek se přitom pohybuje v řádu desítek až stovek milionů korun.

Soutěž na veřejné zakázky takového rozsahu podle Merhautové běžně trvá i rok. Na vítěze potom čekají různé analýzy, dodávky, programování, testování, zaškolování a migrace stávajících systémů. To může zabrat další dva až dva a půl roku podle toho, čeho se soutěž týká.

Zažádají si o výjimku

Náměstkyně proto tvrdí, že si ministerstvo bude muset alespoň na přechodnou dobu zažádat o výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek. „Nyní jsme ve stádiu seznamování se se situací a úvodní posouzení budu mít k dispozici do konce března, doplnila Merhautová.

Otevřená výběrová řízení přitom na jiných resortech šetří u IT projektů miliony. Například ministerstvo financí dnes rozhodlo o výběru nejvýhodnější nabídky ve veřejné zakázce na zajištění podpory provozu informačního systému Státní pokladny. Oproti dnešní situaci díky tomu ušetří přibližně sedmdesát procent v provozních nákladech.

„Je znát, že v transparentní otevřené soutěži lze dosáhnout mnohem efektivnějšího využití peněz daňových poplatníků,“ uvedl první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. „V této praxi rozhodně budeme pokračovat,“ uzavřel.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *