Domů Veřejná správa Schodek rozpo...

Schodek rozpočtu byl nižší, než se čekalo. Klesl na 63 miliard korun

0
rozpočet

Původní plán české vlády počítal s tím, že schodek rozpočtu pro rok 2015 bude 100 miliard korun. Po finálním zúčtování je však výsledek výrazně nižší, a to 62,8 miliardy korun. Meziročně tak rozpočet klesl o 15 miliard a zastavil se na nejnižší cifře od roku 2008. Celkem do státní kasy přiteklo loni 1234,5 miliardy korun a výdaje činily 1297,3 miliardy.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš přičítají snížení schodku hlavně příznivější hospodářské situaci v Evropě, lepšímu výběru daní i intenzivnímu čerpání peněz z evropských fondů. Kritici z řad parlamentní opozice však upozorňují, že původní odhady počítaly s výrazně nižším tempem růstu domácí ekonomiky.

Miliardy navíc na investice

O téměř 65 miliard korun více šlo ve srovnání s rokem 2014 vloni na investice. Celkové investiční výdaje státní kasy tak dosáhly 176,2 miliard korun. „To považuji za obzvláště důležitý výsledek, protože investiční aktivita směrovaná zejména do infrastruktury, patří mezi hlavní priority současné vlády a budeme v ní pokračovat i v letošním roce,“ prohlásil premiér s tím, že vládní investice přináší i výrazný investiční růst v soukromé sféře.

Výdajová stránka rozpočtu nerostla ale ve všech oblastech. O téměř tři miliardy korun méně než v roce 2014 zaplatil stát například za obsluhu státního dluhu. „Díky velmi dobrému vývoji na trhu práce máme také výraznou úsporu na podporách v nezaměstnanosti. Vyplatilo se na nich o téměř miliardu korun méně,“ doplnil Sobotka.

Podle ministra financí vláda směřuje k cíli, kterým mají v budoucnu být vyrovnané rozpočty. „Důležité také je, že jsme za dva roky naší koaliční vlády nezvýšili státní dluh. Dokonce v poměru k HDP jsme dluh snížili ze 41,3 procenta na 37,3 procenta,“ upozornil Babiš.

Pomohl hospodářský růst

Výraznou pomoc pro rozpočet loni představoval silný ekonomický růst České republiky. Původní odhady Ministerstva financí totiž počítaly s tempem kolem 2,5 procenta. Tuzemské hospodářství přitom loni posílilo o více než 4 procenta. Celkové příjmy tak oproti předpokladu vzrostly o více než 100 miliard korun, na což upozorňuje i opozice.

„Oblíbená metoda, kdy se nejprve podhodnotí očekávané příjmy, aby celkový výsledek byl lepší než plán, opět slavila úspěch,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček k tomu dodal, že meziročně utratila vláda o 85,7 miliardy korun víc.

Pochvalu si Sobotkův kabinet za své hospodaření nevysloužil ani od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. „Je tady velmi pozitivní hospodářský růst, který se vládě přihodil, ale o který se nezasloužila. Buďme ale rádi, že je. O to smutnější je skutečnost, že vláda mimořádné příjmy, které plynou z mimořádného růstu, nemíní šetřit, ale míní je populisticky rozdat na všechny strany. O čemž svědčí už jen fakt, že deficit na příští rok je plánován dokonce vyšší, než je ten letošní skutečný,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro Českou televizi.

Letos schodek 70 miliard

Letos chce vláda hospodařit se schodkem 70 miliard korun. „Naším cílem je pokračovat jak ve snižování deficitu, tak v pokračování intenzivní proinvestiční politiky,“ doplnil k tomu premiér Sobotka.

Řadu novinek připravuje vláda v oblasti výběru daní. „Bude to první rok kontrolního hlášení, kdy očekáváme, že vybereme podstatně více na DPH. A potřebujeme prosadit důležité zákony, jako je elektronická evidence tržeb, prokazování původu majetku nebo nové zákony o hazardu a o spotřebitelských úvěrech,“ uzavřel ministr financí Andrej Babiš.