Domů Veřejná správa Schodek státn...

Schodek státního rozpočtu byl nižší, než se čekalo

0

Podle předběžných výsledků hospodařila loni vláda s nižším schodkem, než jaký jí schválila Poslanecká sněmovna. Místo o plánovaných sto pět miliard korun překročily výdaje státu jeho příjmy pouze o sto jedna. Oproti loňskému roku tak vláda snížila deficit o více než čtyřicet miliard korun.

Návrh rozpočtu, se kterým vláda předloni předstoupila před poslance, přitom počítal s vyššími příjmy. Předpovědi ekonomické situace z návrhu rozpočtu, totiž neodpovídaly realitě, která byla horší. Už při schvalování rozpočtu tak ministerstvo financí upozorňovalo, že hrubý domácí produkt i spotřeba domácností budou v roce 2012 nižší, než se původně zdálo. „Na podzim roku 2011 se prudce zhoršila makroekonomická předpověď. Bylo zřejmé, že hospodářský vývoj i daňové výnosy budou horší, než bylo stanoveno v rozpočtové dokumentaci. Tuto skutečnost jsme avizovali při schvalování návrhu státního rozpočtu s tím, že příslušné korekce učiníme na základě lednové predikce, což se stalo v březnu. Hlavně díky těmto úsporám jsme plán deficitu dodrželi s dostatečnou rezervou,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Opozice úspory neschvaluje

Vláda na zhoršenou ekonomickou situaci reagovala omezením výdajové stránky rozpočtu. Zatímco příjmy byly v porovnání s původními plány nižší o necelých třiačtyřicet miliard, na výdajích státu ušetřila vláda miliard sedmačtyřicet. „Úspory, ke kterým jsme přistoupili byly o něco vyšší než propad příjmů, proto i ten deficit dopadl o něco lépe,“ komentoval výsledky hospodaření vlády Kalousek a dodal, že kromě úspor na provozu ministerstev a platech úředníků bylo viditelné i snížení výdajů na sociální dávky, a to o deset miliard korun.

S pozitivním hodnocením snížení schodku státního rozpočtu však nesouhlasí zástupci opoziční Sociální demokracie. Podle nich vláda ušetřila hlavně nevyplácením přiřknutých finančních prostředků ze státního rozpočtu a ministerstvo financí tak fakticky vytvořilo vnitřní dluh mnoha resortů. „Jestliže podle sov samotného ministra bylo snížení deficitu dosaženo omezením výplaty sociálních dávek a dalšími úspornými opatřeními, pak to je nedodržení zákona o státním rozpočtu na výdajové stránce,“ odsoudila postup vlády místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) s tím, že ministr financí Kalousek by neměl být chválen, ale měl by se zodpovídat za to, že ministerstvo neposkytlo lidem a institucím prosředky, které jim byly zákonem o státním rozpočtu přiřknuty. „Snížení deficitu státního rozpočtu by bylo velmi pozitivní zprávou, kdyby bylo dosaženo navýšením příjmů, například vyšším výběrem daní,“ doplnila Gajdůšková.

Obsluha dluhu stojí méně

Podle Kalouska však přináší vládní úspory kromě nižšího rozpočtového schodku i další pozitiva, mezi které patří například vyšší důvěryhodnost Česka na finančních trzích. Ta pomáhá snižovat náklady na obsluhu státního dluhu. „Vláda dodržuje svůj plán snižování deficitu, což investoři vnímají jako nutný základ budoucí prosperity a účtují nám nízkou rizikovou prémii. Půjčujeme si tak nejlevněji ze všech zemí střední a východní Evropy, v rámci EU jsme v první desítce,“ doplnil Kalousek.

Podle Vlčkové však přiškrcení státních výdajů Česku prosperitu nepřinese. „Dlouhodobé omezování a stagnace výdajů na vzdělání, vědu a inovace pak již nyní omezuje naši konkurenceschopnost ve světě,“ vysvětlila.

Pomohlo obnovení dotací

Na schodek státního rozpočtu mělo pozitivní dopad i vyřešení některých problémů při čerpání peněz z fondů Evropské unie. „Obnovení proplácení z důležitých operačních programl, které se plně projeví v tomto roce, umožnilo minimalizovat dopad na saldo státního rozpočtu v roce minulém. Rozdíl mezi příjmy z EU a odvody do jejího rozpočtu přinesl pro Českou republiku nejvyšší kladnou čistou pozici v historii, která zcela jistě přesáhne sedmdesát miliard korun,“ upozornil ministr kalousek. V loňském roce přitom činila pouze něco přes třicet miliard.