Domů Veřejná správa sKartám odzvo...

sKartám odzvonilo. Vláda chce projekt ukončit

0

Vláda dnes odmítla další návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové na změnu systému sKaret. Premiér Petr Nečas považuje celý projekt za neopravitelný. Spolu s většinou ostatních ministrů tak Müllerové doporučil, aby zahájila intenzivní jednání a legislativní kroky k jeho ukončení.

„Opakovaně jsem dnes předložila návrh, který zpřesňuje podmínky užívání sKaret. Vláda tento návrh neschválila. Doporučení vlády beru na vědomí a musím říci, že se dá předpokládat série jednání s Českou spořitelnou a také uvnitř resortu ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekla ministryně.

Vláda zamítla první návrh na úpravu systému sKaret již na začátku minulého měsíce. Předseda vlády Petr Nečas v dubnu k řešení situace poznamenal: „Jsem přesvědčen, že toto je ta nejméně špatná cesta, tzn. zrušení tohoto projektu. Já ho nepovažuji za opravitelný.“

Nečas se domnívá, že návrhy Müllerové jdou mimo rámec koaliční dohody. Ta podle něj jednoznačně mluvila o dobrovolnosti sKaret. „Paní ministryni jsem již před dvěma týdny adresoval své doporučení. Nemůže být překvapena, když nerespektovala doporučení premiéra, že tento návrh byl drtivou většinou vlády zamítnut,“ řekl premiér.

Ministrině navhla jen dílčí změny

Podle premiéra přinesl další pokus Müllerové o záchranu sKaret jen dílčí změny systému, které on odmítá akceptovat. Návrh například opakovaně obsahoval povinnost příjemce dávek kartu převzít za účelem identifikace vůči úřadu práce.

Odpadla by povinnost zřizovat bankovní účet u České spořitelny, přes který jim stát dávky posílá. Držitel karty by si mohl vybrat jeden ze způsobů výplaty dávek, a to bezhotovostní platbou, převodem anebo výběrem v hotovosti. Dávky by tak jejich příjemcům posílal přímo stát, a to na jejich účet, či složenkou, za kterou by platili. Nečas však takové řešení nepovažuje za dostatečné.

Premiér také zdůraznil, že nyní je úkolem Ministerstva práce a sociálních věcí udělat všechny kroky k zajištění řádné výplaty dávek. „Lidé mají právo dostat včas dávky, na které mají právo ze zákona. Mají právo dostat je v termínech, na které jsou zvyklí,“ uvedl Nečas.

Podle Müllerové zpoždění dávek nehrozí. „Učiníme kroky k tomu, aby se výplaty sociálních dávek nezpozdily. Tzn., předpokládám i přechodné období pro přenastavení procesu pro výplatu dávek. V tuto chvíli nemám informace o zpoždění výplaty dávek,“ řekla Ludmila Müllerová.

Žádné komentáře

Napište komentář