Domů Veřejná správa Služby Czech ...

Služby Czech POINTu využijí lidé v bance i z domova

0

V tuzemsku přibude takzvaných Czech POINTů. Souhlas Ministerstva vnitra k provozování kontaktního místa veřejné správy totiž získala první banka. Pro výpis z trestního nebo obchodního rejstříku a různé další dokumenty si tak lidé už nebudou muset chodit jen na úřad. Majitelé datových schránek je navíc dostanou rovnou domů na počítač.

Obě novinky dnes představili zástupci Ministerstva vnitra na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Czech POINT se všemi jeho službami už brzy využijí klienti přímo na vybraných Era finančních centrech Československé obchodní banky.

„Jde o další důkaz, že smyslem eGovernmentu tak, jak ho děláme na Ministerstvu vnitra, není samostatné zavádění nových IT technologií, ale snaha pomáhat občanům v tomto případě tedy radikálně zjednodušovat jejich komunikaci se státem,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Pavel Kolář.

Méně běhání po úřadech

Pokud si tak bude chtít podnikatel u Československé obchodní banky třeba požádat o úvěr, nebude muset jít zvlášť na Czech POINT pro výpisy a zvlášť do banky, ale všechno si vyřídí na jednom místě. I v bance totiž získá například výpis z rejstříku trestů, z katastru nemovitostí nebo ověření počtu trestných bodů z Centrálního registru řidičů.

Majitelé datových schránek se navíc nebudou muset kvůli potřebným lejstrům ani zvednout ze židle. Díky CzechPOINT@home jim je totiž úředníci pošlou přímo na počítač. Elektronicky však získají pouze pět výpisů – výpis z obchodního, insolvenčního či živnostenského rejstříku, rejstříku trestů právnických osob nebo seznamu kvalifikovaných dodavatelů. Jejich výčet se však bude postupně rozšiřovat.

Oba projekty plánují lidé z Ministerstva vnitra rozjet do několika měsíců. Už dnes je ale v České republice i v zahraničí podle Pavla Koláře komfortní síť sedmi tisíc kontaktních míst. „Dostupnost úřadů i množství nabízených služeb však hodláme neustále rozšiřovat. I proto jsme rádi za rozšíření kontaktního místa do první banky,“ doplnil.