Domů Veřejná správa Starostek mal...

Starostek malých obcí a měst přibývá, do vrcholné politiky se ale ženy nehrnou

0
starostka

Nedostatek ambicí a průbojnosti i nechuť zabývat se politickými intrikami. To jsou jen některé z důvodů, které byly v minulosti citovány jako důvod pro nepoměrně malé zastoupení žen na politické scéně. V posledních letech se ale statistiky výrazně mění. Dnes už téměř čtvrtinu všech starostů a starostek tvoří ženy.

Je to sice ještě velký kus od padesátiprocentního zastoupení obou pohlaví, které někteří požadují, ale změna je i tak markantní. Nejvíce žen působí ve vedení menších obcí, stále malé procento (11,5 procenta) jich naopak sedí v primátorských křeslech. Co je podle úspěšných kandidátek komunální politiky za touto změnou? A proč se ženy stále drží spíše stranou od nejvyšších pater politiky?

Pečovat a měnit k lepšímu

Podle některých starostek za to částečně mohou i vrozené a naučené vzorce chování. „Domnívám se, že ženy jsou spíše pečovatelky, a tudíž je jim bližší stanout v čele menšího uskupení, které mohou doslova opečovávat,“ myslí si Ivana Fajnorová, starostka brněnské městské části Jundrov, kde v minulých komunálních volbách zvítězila s drtivou nadpoloviční většinou.

Podobný názor má i Ivana Majíčková, starostka města Kunovice, podle které se ženy rozhodnou ucházet o politickou pozici v obci většinou proto, že chtějí něco změnit k lepšímu. „Chtěla jsem tvořit současnost, za níž se budoucnost nebude stydět. Postarat se o spokojený život lidí v našem městě. Bylo mi jasné, že pokud chci něco změnit, musím pro to něco udělat a být tam, kde se rozhoduje. A proto jsem šla do voleb,“ vzpomíná Majíčková na svoji hlavní motivaci.

Z podobných důvodů se pro vstup do politiky rozhodla i starostka Jundrova. „Do politiky jsem šla v životním období, kdy jsem bilancovala, začala se více zajímat o politiku a veřejné dění a dostala chuť být lidstvu užitečná,“ říká Fajnorová. Obě úspěšné političky se shodují také na tom, že ženy se do vyšších pater politiky příliš nehrnou. „Muži chtějí spíše vládnout, tudíž například o post kandidáta na primátora bojují mnohem razantněji,“ myslí si Fajnorová.

Muži ženy do vrcholné politiky nepustí

Starostka Kunovic si navíc myslí, že muži ženy do vrcholné politiky nepustí. „Přirozeně bojují o své postavení. Ženy nejsou na boj nastaveny, proto raději ustoupí. Nikde se necpou. Čekají, až je někdo osloví, a to se většinou nestane, protože muži si to mezi sebou nějak domluví,“ hodnotí svoji zkušenost Majíčková.

Jedním z možných řešení malého zastoupení žen v politice a vysokých funkcích obecně je zavedení povinných kvót. Toto navrhované opatření, které rozděluje odborníky, političky i podnikatelky, podle námi oslovených starostek rozhodně není jediným účinným ani nejlepším řešením. „Pokud budou kvóty zavedeny, tak to nesmí být na úkor kvality jednotlivce a jeho předpokladů být dobrým politikem či političkou,“ upozorňuje Fajnorová.

Obě starostky doufají, že se situace časem změní, neočekávají ale výrazný nárůst počtu starostek nebo žen v politice obecně. Podle zkušeností Ivany Fajnorové jsou ženy velmi pracovité, rády přiloží ruku k dílu, ale nemají zatím ambice řešit politiku aktivně. „Je potřeba nabízet jim příležitosti, být vzorem a ukázat jim, že se nemusí bát. Taky to chce nadhled a velkorysost,“ radí Fajnorová. Podle Majíčkové je také důležité snažit se odprostit od zavedeného pohledu na muže a ženy. „Měli bychom brát každého člověka jako bytost s danými vlastnostmi, schopnostmi a předpoklady a získanými vědomostmi a dovednostmi. To se dá změnit jen výchovou,“ uzavřela.

Žádné komentáře

Napište komentář