Domů Veřejná správa Stát i samosp...

Stát i samosprávy loni přitlačily na investice. Trh veřejných zakázek rostl o sto miliard korun

0
minimální mzda

Téměř 580 miliard korun bez DPH, tolik podle odhadů loni proinvestoval stát a samosprávy prostřednictvím veřejných zakázek. Oproti předloňskému roku to znamená nárůst o přibližně 100 miliard korun. Vyplývá to z Výroční zprávy o stavu veřejných zakázek.

„Výroční zpráva popisuje vývoj celkového trhu veřejných zakázek v roce 2014 a podává statistické informace o zakázkách evidovaných v Informačním systému o veřejných zakázkách,“ přiblížila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

A jak se tedy trh veřejných zakázek loni rozvíjel? Odpověď je jednoznačná – investice rostly. Zatímco v roce 2014 nepřesáhla velikost trhu 500 miliard, loni to již podle odhadů bylo 577 miliard korun.

Počet nadlimitních a podlimitních zakázek ale klesl o 8 procent na necelých 15 tisíc. Důvodem je novela zákona o veřejných zakázkách, která na začátku roku 2014 vrátila limity pro povinný postup podle zákona na úroveň před dubnem 2012.

I když tedy počet zakázek zadávaných v režimu zákona vloni klesl, investice rostly. Celková hodnota všech zakázek zaznamenaných ve Věstníku veřejných zakázek činila 376 miliard korun. To je o přibližně 125 miliard korun více než v předcházejícím roce.

Ministerstvo pro místní rozvoj sleduje také, kolik se podařilo loni ušetřit přes centralizované zadávání veřejných zakázek. V součtu úspory za rok 2014 přesáhly 337 milionů korun.