Domů Veřejná správa SŽDC zahájila...

SŽDC zahájila drobné opravy nádraží na Moravě, ve Slezsku a na Vysočině

0

Převzetím správy nádraží letos v létě zahájila Správa železniční dopravní cesty přípravu a samotnou realizaci nejnutnějších oprav ještě do konce letošního roku. Vylepšení za bezmála 52 milionů korun se na Moravě, ve Slezsku a na Vysočině dočká téměř čtyřicítka výpravních budov. Zpravidla se jedná o opravy fasád, střech nebo výměny dveří či oken. Správce železnice zároveň plánuje zahájit příští rok kompletní opravy nádraží v Lipníku nad Bečvou, Kuřimi či Břeclavi.

V Moravskoslezském kraji plánuje SŽDC dokončení stavebních úprav v Třinci. „Letos v květnu otevřely České dráhy rekonstruovanou třineckou výpravní budovu. Původní projekt ale nezahrnoval úpravu komerčních prostor. Do konce roku chceme zahájit dokončení omítek, rozvodů a dlažby v první části neopravovaných prostor v celkové hodnotě 2,7 milionu korun, abychom je mohli příští rok nabídnout k pronájmu. Příští rok chceme pokračovat v investici do zbývajících prostor,“ uvádí ředitel Správy osobních nádraží Olomouc Gabriel Jursa. „V rámci třech krajů, tedy Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského, kde spravujeme nádraží, jsme již zahájili nebo v nejbližších dnech zahájíme opravy na třech desítkách budov, včetně projektové přípravy, v celkové hodnotě téměř 35 milionů korun,“ doplňuje Jursa.

Vítkovická památka

V neutěšeném stavu je výpravní budova v ostravských Vítkovicích. Objekt byl prohlášen kulturní památkou, což výrazně limituje případné úpravy značně předimenzovaného objektu. Neodkladnou opravu ve výši 1,65 milionu Kč si vyžaduje poškozené prosklení, dveře bočního vstupu a osvětlení, vymění se také zasklení stěn do nadchodu. Na ostravském hlavním nádraží se opravuje střecha, část podlah a osvětlení ve vestibulu, od února budou cestujícím sloužit i nově vybudované výtahy v hale a na nástupištích. Fasáda se opravuje v Novém Jičíně městě, Háji ve Slezsku, ve Svinově nebo v Opavě východ a v Lipové Lázních. Nová okna nebo dveře dostanou výpravní budovy v Návsí, Hranicích na Moravě, Kojetíně, Olomouci městě či Olomouci-Nové Ulici. Nejnákladnější je pak kompletní výměna oken ve Starém Městě u Uherského Hradiště za bezmála 1,5 milionu Kč.

„Na jižní Moravě a Vysočině plánujeme realizaci oprav či jejich zahájení do konce prosince ve výši přibližně 17 milionů korun,“ říká Luboš Křivánek, ředitel Správy osobních nádraží Brno, a upřesňuje: „K nejnákladnějším patří oprava střechy v Rousínově za 2,5 milionu korun, která běží od listopadu. Dokončit ji chceme příští rok. V Podivíně jsme kompletně zrekonstruovali veřejné toalety za 1 milion a v Ivančicích opravujeme fasádu, což si vyžádá přibližně 1,4 milionu Kč.“

V Jihlavě nátěr i toalety

V Zastávce u Brna a Blansku se opravují vstupní dveře do vestibulu. Na jihlavském nádraží se vylepší nátěr přístřešku, omlazuje se také vybavení veřejných toalet. V blízkosti žďárského vlakového nádraží se opravuje přilehlé parkoviště pro auta. Dále probíhá rekonstrukce čekárny v Rozsochatci, veřejných toalet v Kostelci u Jihlavy, podlah v čekárnách v Kobylí na Moravě a Strážnici, v neposlední řadě také vstupních dveří čekáren v Moravském Písku či Velké nad Veličkou.

V rámci převodu převzala SŽDC k několika připravovaným stavbám projektovou dokumentaci s platným stavebním povolením. Zahájení kompletní modernizace tak čeká v příštím roce výpravní budovy v Břeclavi, Kuřimi, Lipníku nad Bečvou a Přerově.  Předpokládané náklady činí 116 miliónů korun.

Od 1. července 2016 je SŽDC vlastníkem 1 575 nádražních budov po celé republice, které odkoupila od Českých drah za 3,31 miliardy korun. Na rozdíl od jejich původního vlastníka bude SŽDC schopna čerpat finanční zdroje na jejich opravy i z prostředků EU. Při vytváření seznamu budov, které potřebují stavební zásah nejnutněji, vycházela jak z technického stavu budov, tak z míry rozpracování projektové přípravy rekonstrukce jejich původním vlastníkem. V letošním roce plánuje zahájit stavební práce a opravy na osmdesátce nádraží za cca 166 milionů korun.