Domů Veřejná správa Technologické...

Technologické firmy si stěžují. Koaliční strany zapomněly na vysokorychlostní internet

0

Za koordinaci a využití informačních a komunikačních technologií (ICT) ve státní správě bude zodpovídat Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost. Znovuobnovení její činnosti zahrnuly strany do koaliční smlouvy právě vznikající vlády. Tento krok ocenily i firmy z oboru informačních technologií a elektronických komunikací. Další klíčové prvky rozvoje digitální agendy však podle nich v dokumentu chybí.

„Oblast ICT ve veřejné správě potřebuje centrální řízení a koordinaci. Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost je pro to vhodným subjektem, samozřejmě pokud bude mít dostatečně silné pravomoci,“ komentoval plány vznikající vlády Svatoslav Novák, prezident ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací.

Zástupci společností z oboru podle Nováka oceňují také záměr rodícího se kabinetu zavést ve veřejné správě elektronickou fakturaci. „Pomůže k transparentnosti a účinnější kontrole finančních toků,“ uvedl Novák.

Důležitý pro ekonomiku?

Další základní body potřebné pro rozvoj digitální agendy však koaliční smlouva opomíjí. Jedním z nich je i rozšíření pokrytí České republiky vysokorychlostním internetem a k tomu nezbytné budování přístupových sítí nové generace. Podle Nováka je tato infrastruktura pro rozvoj tuzemské ekonomiky stejně důležitá jako dopravní stavby nebo energetické sítě. Těm se přitom koaliční smlouva věnuje obšírně.

„Jsme nepříjemně překvapení, že toto klíčové téma a realizace schválené státní strategie Digitální Česko 2.0 v koaliční smlouvě chybí,“ postěžoval si Novák. Přitom například podle předběžného průzkumu Českého telekomunikačního úřadu má přístup ke skutečně vysokorychlostnímu internetu (alespoň 30 Mb/s) jen malá část občanů a podnikatelů v Česku. „Tuto rychlost by do roku 2020 v souladu s plány Evropské komise měl mít k dispozici každý občan naší země,“ uzavřel Novák.