Domů Veřejná správa Téměř miliono...

Téměř milionová pokuta za kartel v oblasti veřejných zakázek

0

Za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže mají podle antimonopolního úřadu zaplatit společnosti Perspekta a Požární bezpečnost na pokutách  dohromady téměř milion korun. Přes maily se měli zástupci firem domlouvat na společném postupu ve veřejných zakázkách. Proti rozhodnutí úřadu se mohou ale ještě odvolat.

„Tito soutěžitelé koordinovali svou účast a nabídky ve veřejných zakázkách na dodávky hasičské a záchranářské techniky,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Dodal, že k zakázanému jednání ve shodě došlo na podzim loňského roku ve dvou zadávacích řízeních, jejichž předmětem byly dodávky taktických vest a osvětlovacích souprav. Zadavateli byly subjekty jak z veřejného, tak i ze soukromého sektoru.

Během šetření ÚOHS zajistil korespondenci, která dokládá, že společnost Požární bezpečnost zasílala firmě Perspekta e-maily s žádostí, aby podala protinabídku v uvedených zadávacích řízeních. Tato mailová pošta osahovala i tzv. krycí nabídky s vypsanou nabídkovou cenou a společnost Perspekta zmíněné nabídky použila při své účasti v předmětných zakázkách. Protisoutěžní jednání bylo oběma společnostem zakázáno a současně byla uložena pokuta ve výši 824 tisíc korun společnosti Požární bezpečnost a 148 tisíc korun společnosti Perspekta. Uvedené sankce jsou sníženy o 20 procent, protože oba účastníci řízení využili možnosti takzvaného narovnání. Z tohoto důvodu jim také nebyl uložen tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách a plnění koncesních smluv.

Bid-rigging je označení pro zakázanou spolupráci dodavatelů při přípravě a podávání nabídek do vypsaného tendru. Místo, aby odběratelé o zakázku svého potenciálního odběratele soupeřili a podávali sami za sebe nejlepší nabídky, tito dodavatelé vzájemnou koordinací vyloučí mezi sebou rivalitu a předem určí výsledek tendru. Bid-rigging je především považován za jednu z nejzávažnějších forem zakázaných kartelových dohod a ÚOHS jej proto šetří jako porušování pravidel hospodářské soutěže. Pro tyto účely má k dispozici rozsáhlá oprávnění, jako je například možnost provádět místní neohlášená šetření a sjednat si tak přístup do jakýchkoli dokumentů a zařízení dodavatelů. Poskytování součinnosti ze strany šetřených firem je přitom zajištěno vysokými sankcemi.