Domů Veřejná správa Úřad posílil ...

Úřad posílil o víc než tři sta lidí. Uchazečům o zaměstnání tak najde práci rychleji

0

O jaké zaměstnance mají firmy v regionech zájem? A plánují propouštět nebo nabírat? To pomáhá zjišťovat více než tři sta nových zaměstnanců, které přijal Úřad práce ČR (ÚP ČR) v poslední třetině loňského roku. Jejich snažení podle všeho přináší první ovoce – lepší přehled o situaci na trhu práce a stovky volných pracovních míst v databázi úřadu.

Telefonáty a maily potenciálním zaměstnavatelům, osobní schůzky a setkání s nezaměstnanými i zástupci podniků a firem. Tak vypadá podle líčení šéfky Krajské pobočky ÚP ČR v Ostravě Yvony Jungové denní chleba nových posil pro úřad práce. „Jedná se o lidi, kteří působí výhradně v terénu a komunikují nejen s uchazeči, ale také s místními firmami a samosprávou. V popisu jejich práce je individuální přístup ke všem složkám trhu práce,“ dodala k tomu generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

Informují a informace získávají

Hlavním cílem jejich práce je dostat veškeré informace přímo na stůl jednotlivým zaměstnavatelům a zástupcům obcí a zároveň se od nich co nejvíc dozvědět o situaci na trhu práce. „Během schůzek jim podáme podrobné informace týkající se možnosti využití příspěvků v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, hlášení volných pracovních míst nebo třeba rekvalifikací,“ popsala běžnou praxi při podobných setkáních Jungová.

Zástupci firem a podniků se tak konkrétně dozví, jaké nástroje a dotace můžou využít pro vytvoření nového pracovního místa. Takové informace by museli jinak dlouho a často i složitě vyhledávat. Kromě toho jsou pracovníci úřadu firmám schopni pomoci například i při organizaci výběrových řízení.

„Začínáme tak měnit obraz úřadu a získávat zpět důvěru zaměstnavatelů i samosprávy. Až tedy začne trh práce, v souvislosti s růstem české ekonomiky, generovat nová místa, bude úřad práce u toho a většina těchto informací půjde přes něj,“ zdůraznil ředitel krajské pobočky úřadu v Hradci Králové Martin Horák.

Tato praxe sklízí podle všeho úspěch. Přibývá volných pracovních míst, která firmy přes úřad práce zveřejňují. Jednotlivé kraje hlásí přírůstky až ve stovkách. Tak například v Královéhradeckém kraji si jich mohli připsat 219, na Pardubicku 115, v Moravskoslezském kraji přes 100 a v Brně 120. Největší zájem mají zaměstnavatelé o kvalifikované technické profese, jak jsou nástrojáři, obráběči, svářeči, frézaři a obsluha CNC strojů. Zaměstnance hledají ale i v gastronomii, obchodu nebo administrativě. Poptávka je i po prodavačích, řidičích či skladnících.

Na Olomoucku tři sta nových míst

Téměř 300 míst nově nahlásili také zaměstnavatelé v Olomouckém kraji. „Monitorovací činnost přináší synergické efekty. Volná místa nejen získáváme, ale zároveň udržujeme zaměstnanost ve firmách,“ uvedl ředitel tamní pobočky úřadu Jiří Šabata.

Nové síly na úřadu práce tak pomáhají zkracovat dobu, během které úřad zprostředkuje uchazeči nové zaměstnání. Za poslední čtyři měsíce loňského roku přijal úřad 319 pracovníků. Nábor tím ale nekončí. Další posily začaly přicházet od letošního ledna. Celkem plánuje úřad přijmout až 700 nových zaměstnanců.

Žádné komentáře

Napište komentář