Domů Veřejná správa Úřednická vlá...

Úřednická vláda provádí na ministerstvech personální čistky

0

Nový úřednický kabinet Jiřího Rusnoka je ve funkci sotva pár dní, přesto ministři – prozatím bez důvěry – mění vrcholně postavené úředníky ve svých rezortech. Většinou se jedná o ekonomické pozice nebo odborníky na fondy EU.

Nový ministr financí Jan Fischer odvolal dva dny po svém nástupu do funkce své dva náměstky, Tomáše Zídka a Zdeňka Zajíčka. Místo Zajíčka ministr prozatím náhradu nemá, Zídka ovšem vystřídá Eva Anderová.

Anderová dosud pracovala na ministerstvu jako ředitelka odboru EU a mezinárodních vztahů. Působila také jako poradkyně Jana Fischera během jeho prezidentské kampaně.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) změnu ostře zkritizoval. Podle něj totiž Anderová připravila o místo člověka, který jí sám dříve pracovní místo zachránil.

Anderové hrozil vyhazov, když se Kalousek dozvěděl, že se úřednice politicky angažuje v předvolební kampani bez vědomí nadřízených. A byl to právě její tehdejší šéf Zídek, který ministrovi vše rozmluvil.

Podle Anderové je ale vše v pořádku: „Je přirozené, že pan ministr sáhl po odborníkovi, který pracuje v dané sekci sedm let a zastupoval dosavadního náměstka v jeho nepřítomnosti,“ uvedla pro ČTK.

Podle iDnes ale není Anderová jediným bývalým Fischerovým spolupracovníkem, který dostal pracovní nabídku od nového ministra. Tu zvažuje např. bývalý člen Fischerova volebního štábu Martin Hakauf.

Fisher není jediný

Fischer ovšem není zdaleka jediným ministrem, který krátce po svém nástupu provedl změny. Na ministerstvu práce a sociálních věcí pod Františkem Koníčkem končí pět vedoucích úředníků.

Odchází mimo jiné i první náměstek Petr Krůček (TOP09), který pracoval na výběru nového systému sociálních dávek za 1,4 miliardy. Předchozí systém zprovozněný za Jaromíra Drábka (TOP09) stále zcela nefunguje.

Také ministr vnitra Martin Pecina řeší odchod dvou náměstků Jaroslava Hrušky a Pavla Koláře. Ministr se dokonce zabývá návratem policejního prezidenta Petra Lessyho, který byl soudem zproštěn obvinění ze zneužití pravomocí úřední osoby a pomluvy.

Na ministerstvu zahraničí končí blízká spolupracovnice Karla Schwarzenberga Kateřina Wissová, kterou odvolal ministr Jan Kohout. Z pozice generálního sekretáře bude nejspíš muset odejít i Jiří Plíšek.

Ministr kultury Balvín se zbavil ekonomického náměstka Martina Sankota. Balvín totiž nesouhlasí s politikou škrtů v kultuře, kterou prosazovala bývalá ministryně Alena Hanáková (TOP09). Pro příští rok by chvěl nový ministr navýšit rozpočet kultury o jednu až dvě miliardy, které by vzal ze sociálních dávek.

Žádné komentáře

Napište komentář