Domů Veřejná správa Vedení Prahy ...

Vedení Prahy chystá první nízkoemisní zónu v Česku. Brno ji zatím neplánuje

Stopku autům, které z výfuků vypouští do vzduchu nebezpečně zplodiny, chce vystavit vedení hlavního města Prahy. Plánuje tak snížit znečištění ovzduší ve městě z husté automobilové dopravy. Dosáhnout toho má zavedením takzvané nízkoemisní zóny. Půjde tak o vůbec první nízoemisní zónu v České republice. Brno, ani většina ostatních větších moravských měst, o nich zatím neuvažuje.

„U projektu nízkoemisních zón jsme se nechali inspirovat vyspělými státy, jako jsou Německo, Rakousko či Itálie, kde už podobný systém funguje,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž, který včera jednal o zavedení nízkoemisní zóny v hlavním městě s náměstkem primátora Prahy Jiřím Nouzou.

Nízkoemisní zóna je opatření, které do určitých částí města zakáže vjezd autům bez emisní známky. Tedy takovým, které do vzduchu vypouští příliš mnoho zplodin. „Praha je pilotním projektem a bude první nízkoemisní zónou v Česku. Ministerstvo je rovněž připraveno vyhlásit dotační titul na podporu zavádění nízkoemisních zón i v dalších městech a obcích,“ doplnil Kříž.

V Brně ani Olomouci zatím ne

Kromě Prahy ale mnoho jiných měst a obcí zavedení emisních zón v dohledné době neplánuje. „Neuvažujeme o zavedení nízkoemisních zón na území Brna. Znamenalo by to poměrně složitá úřední opatření a obtěžování téměř všech občanů s malým výsledným efektem,“ řekl jasně primátor Roman Onderka.

Podle něj by si dvaadevadesát procent majitelů aut ve městě muselo koupit emisní známku jen proto, aby zbylých osm procent muselo jezdit po náhradních trasách. „Nejezdili by po malém městském okruhu, ale po velkém okruhu. Tím problém nezmizí, pouze se přesouvá jinam. To nepochybně není řešení. Faktem je, že naprostá většina občanů má vozidla, která nemůžete takto vyloučit. Celou úřední proceduru by absolvovali zbytečně. Ve výsledku by většina lidí dělala totéž, co dělá už teď,“ dodal Onderka.

Opačný názor na problematiku mají brněnští Zelení. „Poslední měření ultrajemného prachu v brněnských ulicích ukázala, že znečistění akutně ohrožuje zdraví Brňanů, včetně dětí cestujících do škol a školek. Zelení proto požadují, aby se vedení města začalo seriózně zabývat vyhlášením nízkoemisní zóny na dopravně nejzatíženějších ulicích i dalšími opatřeními proti prachu,“ uvedl brněnský zastupitel za Stranu zelených Martin Ander.

Nízkoemisní zónu zatím nevyhlásili v žádném velkém městě. Většina z nich opatrně sonduje, co by zóny znamenaly. „Přínos nízkoemisní zóny v Olomouci se nejeví tak jednoznačný. Město je nyní ve stadiu sběru informací a podkladů,“ řekl tamní primátor Martin Major. Podle něj nelze očekávat brzké vydání jednoznačného stanoviska, zda nízkoemisní zóna bude, či nebude ve městě zavedena.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *