Domů Veřejná správa Vláda chce do...

Vláda chce do tří let zamést se zloději kovů

zloději kovů

Už pět měsíců komplikuje řemeslo zlodějům kovů skutečnost, že ve sběrně nedostanou za svůj „úlovek“ peníze v hotovosti. Do budoucna ale plánuje vláda ještě přitvrdit. Včera ministři schválili strategii pro boj s krádežemi kovů. Sběrny by podle ní nesměly mít například otevřeno přes noc nebo zaměstnávat nevyškolený personál. Tím ale výčet opatření nekončí.

V úvahu připadala i podstatně přísnější varianta, která by výkup kovů v Česku zakázala úplně. „Já jsem ale přesvědčen, že občan má mít právo nabídnout k prodeji svůj legálně nabytý majetek,“ komentoval příklon vlády k poněkud mírnější verzi ministr životního prostředí Richard Brabec.

Úplná „kovová prohibice“ by podle něj vytvořila novou oblast šedé ekonomiky. „A navíc bychom byli s nejvyšší pravděpodobností jedinou zemí v Evropě, která to udělala. Proto jsem rád, že se vydáme cestou komplexního řešení napříč celým segmentem, aniž bychom museli sběrny kovů hromadně zavírat,“ doplnil ministr.

I přes odmítnutí úplného zákazu plánuje vláda v následujících třech letech proti zlodějům kovů a sběrnám, které od nich kradené věci vykupují, tvrdě zasáhnout. „Sběrny budou muset povinně proškolit obsluhu, uvažuje se o omezení otvírací doby na denní hodiny, do sběren a výkupen, které budou vedené v centrálním registru výkupen a sběren, mají také častěji chodit kontroly,“ vypočetl Brabec.

Česká inspekce životního prostředí má také zaměstnat víc lidí, kteří by sběrny kontrolovali. Větší kompetence mají podle plánu získat i kraje a obce, na jejichž území sběrny jsou. „Zavedeme povinnost mít v každé sběrně kamerový systém a důsledně tak evidovat veškerý vykupovaný materiál, nebude chybět ani prevence proti daňovým únikům a zneužívání sociálních dávek,“ popsal ministr Brabec s tím, že kamerový systém je v plánu od roku 2017.

Podle dat policistů ukradli v roce 2012 zloději kovů materiál za přibližně 445 milionů korun. V roce 2013 zaznamenali policisté 11 786 krádeží s vyčíslenou škodou 509 milionů korun. A to jsou jen trestné činy, pokud by se do statistiky započítaly i přestupky, byla by čísla ještě podstatně vyšší. Po zavedení bezhotovostních plateb ve sběrnách krádeží kovů výrazně ubylo. Přibližně o polovinu.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *