Domů Veřejná správa Vláda chce do...

Vláda chce do tří let zamést se zloději kovů

0
zloději kovů

Už pět měsíců komplikuje řemeslo zlodějům kovů skutečnost, že ve sběrně nedostanou za svůj „úlovek“ peníze v hotovosti. Do budoucna ale plánuje vláda ještě přitvrdit. Včera ministři schválili strategii pro boj s krádežemi kovů. Sběrny by podle ní nesměly mít například otevřeno přes noc nebo zaměstnávat nevyškolený personál. Tím ale výčet opatření nekončí.

V úvahu připadala i podstatně přísnější varianta, která by výkup kovů v Česku zakázala úplně. „Já jsem ale přesvědčen, že občan má mít právo nabídnout k prodeji svůj legálně nabytý majetek,“ komentoval příklon vlády k poněkud mírnější verzi ministr životního prostředí Richard Brabec.

Úplná „kovová prohibice“ by podle něj vytvořila novou oblast šedé ekonomiky. „A navíc bychom byli s nejvyšší pravděpodobností jedinou zemí v Evropě, která to udělala. Proto jsem rád, že se vydáme cestou komplexního řešení napříč celým segmentem, aniž bychom museli sběrny kovů hromadně zavírat,“ doplnil ministr.

I přes odmítnutí úplného zákazu plánuje vláda v následujících třech letech proti zlodějům kovů a sběrnám, které od nich kradené věci vykupují, tvrdě zasáhnout. „Sběrny budou muset povinně proškolit obsluhu, uvažuje se o omezení otvírací doby na denní hodiny, do sběren a výkupen, které budou vedené v centrálním registru výkupen a sběren, mají také častěji chodit kontroly,“ vypočetl Brabec.

Česká inspekce životního prostředí má také zaměstnat víc lidí, kteří by sběrny kontrolovali. Větší kompetence mají podle plánu získat i kraje a obce, na jejichž území sběrny jsou. „Zavedeme povinnost mít v každé sběrně kamerový systém a důsledně tak evidovat veškerý vykupovaný materiál, nebude chybět ani prevence proti daňovým únikům a zneužívání sociálních dávek,“ popsal ministr Brabec s tím, že kamerový systém je v plánu od roku 2017.

Podle dat policistů ukradli v roce 2012 zloději kovů materiál za přibližně 445 milionů korun. V roce 2013 zaznamenali policisté 11 786 krádeží s vyčíslenou škodou 509 milionů korun. A to jsou jen trestné činy, pokud by se do statistiky započítaly i přestupky, byla by čísla ještě podstatně vyšší. Po zavedení bezhotovostních plateb ve sběrnách krádeží kovů výrazně ubylo. Přibližně o polovinu.