Domů Veřejná správa Vláda chce vě...

Vláda chce větší kontrolu zdravotních pojišťoven. Transparenční novela dostala od ministrů zelenou

0
transparenční novela

Smlouvy s poskytovateli zdravotní péče zveřejní včetně dodatků do šedesáti dnů, nebo zaplatí pokutu až deset milionů korun. Taková pravidla čekají na zdravotní pojišťovny, pokud i Parlamentem projde transparenční novela, kterou včera schválila vláda. Pojišťovny by podle ní navíc nesměly lákat nové pojištěnce přes najaté náboráře nebo reklamní kampaně připravené marketingovými firmami.

„Jsem přesvědčen o tom, že je to skutečná revoluce v transparentnosti financování zdravotní péče v České republice,“ uvedl po zasedání vlády premiér Bohuslav Sobotka.

Některé pojišťovny sice začaly po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví zveřejňovat smlouvy už vloni, pokud ale schválí transparenční novelu i poslanci a senátoři, bude to poprvé, co jim to nakáže přímo zákon. „Jsem přesvědčen, že tato novela také zvýší efektivitu financování zdravotní péče v naší zemi,“ dodal Sobotka.

Jakoukoliv smlouvu, kterou pojišťovna uzavře, by si pak měli být lidé schopni najít na internetu. „Zdravotní pojišťovny teď budou pod daleko větší veřejnou kontrolou,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Stopka náborovým akcím v režii marketingových agentur

Skončit mají také náborové akce z dílen externích firem, které měly pojišťovnám přilákat nové klienty. Pokud někdo i tak k pojišťovně přestoupí, nesmí od ní dostat žádný bonus oproti její standardní nabídce.

„Domníváme se, že k tomu by veřejné peníze sloužit neměly. V minulosti, když se zaváděla možnost přestupů pojištěnců ke zdravotním pojišťovnám, tak měl zákonodárce na mysli, že si pojišťovny budou konkurovat tím, jaký servis nabídnou svým pojištěncům a ne kolik dají peněz marketingovým agenturám, aby jim naháněly pojištěnce,“ vysvětlil Němeček.

Přísnější mají být i pravidla pro to, kdo může být ředitelem pojišťovny nebo členem jejích statutárních orgánů. „To má zamezit střetu zájmů při jejich řízení,“ doplnil ministr zdravotnictví. Ředitelem ani členem statutárního orgánu tak nesmí být například ředitel nebo manažer jiné zdravotní pojišťovny. Řídit pojišťovnu nesmí ani lidé, kteří podnikají ve výrobě nebo distribuci léků a zdravotnických prostředků.

Po schválení vládou zamířila novela do Poslanecké sněmovny. Podle Němečka ji můžou poslanci začít projednávat už na nejbližší schůzi.