Domů Veřejná správa Vláda dala ze...

Vláda dala zelenou Dohodě o partnerství. Česko je tak o krok blíž čerpání evropských dotací

0

Vláda posvětila finální verzi Dohody o partnerství, a posunula tak Česko dál na cestě k evropským dotacím. Dokument, který je základem pro čerpání peněz z evropských fondů v novém programovacím období, ještě v pondělí odeslala Evropské komisi.

„Tříleté vyjednávání o Dohodě o partnerství, která představuje důležitý podklad pro budoucí čerpání, je za námi,“ uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun s tím, že se všemi dřívějšími připomínkami Evropské komise se vláda vypořádala.

Zádrhel se služebním zákonem

Přesto ale zůstávají některé sporné body. V první řadě k nim patří stále ještě nezavedený služební zákon. Česko se ale s úředníky z Komise dohodlo na tom, že Brusel přijetím zákona schválení Dohody o partnerství nepodmíní. Na druhou stranu bude chtít po Česku záruky, že zákon země přijme v odpovídající době.

„Komise bude chtít vidět průběžné verze zákona i prováděcí předpisy,“ dodal po jednání s Evropskou komisí náměstek Daniel Braun. Finální ano k Dohodě o partnerství by mělo zaznít nejpozději na konci letošního léta.

Vláda také v minulých týdnech schválila a odeslala do Bruselu návrhy Operačních programů, které poslouží jako rámec pro čerpání evropských dotací. Evropská komise je zanalyzuje v následujících měsících. První výzvy evropských programů by tak Česko mohlo vyhlásit na začátku příštího roku.