Domů Veřejná správa Vláda odklepl...

Vláda odklepla Němečkův plán pro české zdravotnictví

0

Nákupy drahé zdravotnické techniky prověří přístrojová komise a zdravotní pojišťovny budou šetřit na svém provozu. To jsou dvě opatření z devatenáctibodového plánu ministra Svatopluka Němečka, která mají zprůhlednit a zefektivnit české zdravotnictví. Němečkův návrh včera schválila vláda, která si od něj slibuje vyšší úspory v resortu.

„Opatření jsou na straně zdravotního pojištění, služeb a ekonomiky organizací ministerstva zdravotnictví. Jedná se o úspory, zveřejňování smluv a zvyšování kvality zdravotní péče. Ministerstvo má v tomto plnou podporu vlády,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Zefektivnit se má například nákup drahé zdravotnické techniky, na který bude dohlížet speciální přístrojová komise. Ta má už za sebou první zasedání a společně v ní působí zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, České lékařské komory a odborných společností. Že budou závěry komise respektovat, podepsal kromě ministra zdravotnictví také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Zdeněk Kabátek a prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček.

Šetřit budou i pojišťovny

Až sedm set milionů korun by měly uspořit zdravotní pojišťovny na svém provozu. Dalších šest set milionů korun má ušetřit snížení takzvaného rezervního fondu pojišťoven. Ministerstvo také navrhuje užší spolupráci pojišťoven při revizích, zda smluvní lékaři vykazují jen tu péči, kterou pacientům skutečně poskytli, a předepsali léky, které pacienti opravdu potřebují.

V přípravě jsou také zákony, které zamezí střetu zájmů členů orgánů zdravotních pojišťoven a stanoví sankce za porušení. Omezit chce ministr Němeček také převádění služeb v zařízeních řízených ministerstvem na vnější firmy. Počítá se i s tím, že tato zařízení budou, kromě již fungujícího centrálního nákupu plynu a energií, stejným způsobem nakupovat například i kancelářské potřeby, některý zdravotnický materiál, nebo léčiva.

Zbude jen poplatek za pohotovost

Němečkovu devatenáctibodovému plánu dala včera vláda zelenou. Je to tak už druhý zásadní krok pro české zdravotnictví, který Sobotkův kabinet odsouhlasil. Tím prvním bylo zrušení poplatků za hospitalizaci a s ním spjatý návrh, jak tento výpadek příjmů kompenzovat. Další důležitý materiál už ministerstvo zdravotnictví připravuje a pravděpodobně už příští týden jej úřad rozešle do vnějšího připomínkového řízení. „Bude rušit zbývající regulační poplatky ve zdravotnictví k 1. lednu 2015 s výjimkou poplatku za pohotovostní péči,“ dodal Němeček.