Domů Veřejná správa Vláda schváli...

Vláda schválila sedm operačních programů. Do Bruselu putují příští týden

0
MS2014+

Vláda tento týden odklepla sedm z devíti operačních programů pro nové programovací období Evropské unie. Do Česka by přes ně mohlo přitéct téměř šest set miliard korun. Zbývající dva programy – Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Technická pomoc plánuje Sobotkův kabinet projednat příští pondělí. Schválené návrhy operačních programů musí vláda poslat Evropské komisi už ve čtvrtek.

Schválenou sedmičku tvoří programy Zaměstnanost, Životní prostředí, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání či Praha – pól růstu. Dále pak Program rozvoje venkova a Integrovaný regionální program. „Návrhy operačních programů musíme zaslat Evropské komisi do 17. července,“ upozornila ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

V pondělí se bude vláda zabývat nejen zbývajícími dvěma operačními programy, ale i tím, jak by se měl na spolufinancování evropských programů podílet stát nebo jejich realizátoři. „Tím bychom měli mít schváleno všech devět operačních programů a pak bude probíhat vyjednávání o jejich finální podobě,“ vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka.

Paralelně s tím chce Česko dokončit i vyjednávání Dohody o partnerství. „Je to první a zásadní milník v celém procesu přípravy a rádi bychom tuto část uzavřeli do začátku podzimu,“ doplnila Jourová.