Domů Veřejná správa Vláda se zabý...

Vláda se zabývá novým zdravotním elektronickým portálem. Má zkvalitnit zdravotní péči v ČR

0
Seznam lékařů, nemocnic, jejich hodnocení, nebo například konzultace zdravotních problémů s lékařem online, to podle ministerstva zdravotnictví zajistí nově vznikající elektronický portál. Ten je součástí Národní strategie elektronického zdravotnictví, která řeší například i elektronické recepty a zdravotní dokumentace. O tom, zda strategie pro léta 2016 až 2020 začne platit, rozhoduje vláda v těchto dnech.  Cílem portálu je propojit jednotlivé systémy, které již nemocnice, zdravotní pojišťovny či lékový ústav doposud využívají. „Vzniknout má jednotná komunikační cesta, která například nemocnicím umožní, aby si mohly elektronicky předávat zdravotní zprávy pacientů,“ přiblížila náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Ptáčková Melicharová.

Přes miliardu

Ministerstvo se na podporu zavedení elektronického systému chystá vymezit přes miliardu korun. Na jednotlivé projekty související se strategií chce využít také evropské peníze. Nebudou žádat dotace ze státního rozpočtu. „Nejde pro zakázku pro jednu IT firmu,“ upozornila Melicharová. Předloženou strategii ale v připomínkovém řízení zkritizovala Koalice soukromých lékařů. Podle jejich zástupců by naplnění strategie naopak snížilo kvalitu zdravotnictví, přesměrovalo by peníze určené pro péči o pacienty do IT technologií. „Nemáme nic proti elektronizaci, pokud je smysluplná,“ vyjádřil se mluvčí koalice Pavel Chrz. Pochybnosti vyjádřila také Česká lékařská komora. „Když se objeví slovo elektronické, bývá velký rozdíl mezi sny a realitou. Zatím vždy v souvislosti s elektronizací přibyla lékařům administrativní práce,“ uvedl prezident komory Milan Kubek.

Dobrovolné zapojení

Řada lékařů odmítá také povinné zapojování do elektronické komunikace, nechtějí zpřístupňovat své „know how“. Podle návrhu však bude zapojení lékařů dobrovolné. Dál mohou zůstat u papírové dokumentace a recepty vypisovat klasicky na papírový formulář. Mnozí ale vnímají také možné výhody portálu a celé strategie. „Pacienti se budou moci elektronicky objednávat k lékařům, své problémy s námi budou moci řešit online, ušetří jim to tak spoustu času,“ vyjádřil se brněnský lékař, který si nepřál uvést své jméno. Redakce ho zná. Nový systém by měl také pomoci omezit zbytečné užívání léků. Po elektronické konzultaci, může lékař vystavit elektronický recept, který předloží v lékárně. V lékárně si mohou elektronicky ověřit, zda pacient již podobný lék neužívá, nebo zda neužívá lék, který by neměl být užíván současně.

Odborné informace

Na rozdíl od různých zdravotních webů, má portál dávat odborně garantované informace o podpoře zdraví a preventivních programech. Propojí také informace z oblasti zdravotních a sociálních služeb. Podle předkládací zprávy pro vládu byla v ČR elektronizace zatím jen spontánní, pokusy ji integrovat nebyly úspěšné. I proto získala Česká republika v rámci Evropy za rok 2015 nejnižší hodnocení v oblasti pacientských práv, která zahrnují například také elektronickou dokumentaci, online objednávání nebo hodnocení poskytovatelů lékařské péče.