Domů Veřejná správa Vláda šetří. ...

Vláda šetří. Sloučí ministerstva průmyslu a dopravy

0

Miliardy korun chce vláda ušetřit sloučením ministerstev průmyslu a dopravy. Po středeční schůzce vlády to oznámil premiér Petr Nečas spolu s předsedou Legislativní rady vlády Petrem Mlsnou.

„Dnes vláda schválila soubor opatření, které ve svém úhrnu budou představovat úsporu ve státní správě v celkové výši 8,6 miliard korun. Byla schválena některá opatření, která mají nadrezortní charakter. Jedním z nich je například sloučení Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva dopravy,“ řekl Mlsna.

Opatření, která ministři na středeční schůzi schválili, mají zredukovat agendy jednotlivých ministerstev a zamezit tomu, aby úředníci z různých ministerstev pracovali na stejných nebo podobných úkolech. „Kromě konkrétních úsporných opatření ušetříme i na straně příjmů – prodejem zbytného majetku,“ vysvětlil premiér Nečas s tím, že vláda bude současně pracovat na druhé etapě úspor tak, aby do konce roku 2014 ušetřila až 12 miliard korun.

V první etapě úsporných opatření vláda plánuje kromě sloučení ministerstev i zprivatizovat opravárenské závody pod Ministerstvem obrany a získat jejich prodejem další miliardu. Slučovat se budou i odbory informatiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí, Úřadech práce a České státní správě sociálního zabezpečení. Tento krok by měl vládě pomoci uspořit další miliardu. Dojde také ke sloučení Státní rostlinolékařské správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, což uspoří 356 milionů.

K přínosu, které bude sloučení ministerstev mít, je však skeptická opoziční ČSSD. „Slučování ministerstev je až na druhém místě, pokud je vůbec třeba. To, co by se mělo v prvé řadě řešit, je strategie rozvoje. V tom se téměř nikam nedošlo,“ vyjádřil se stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Petr Kajnar a dodal, že Ministerstvo průmyslu a obchodu by se spíše mělo stát Ministerstvem hospodářství, než ho slučovat s Ministerstvem dopravy.

Žádné komentáře

Napište komentář