Domů Veřejná správa Volební kalku...

Volební kalkulačka opět ukazuje koho volit. Minule ji použil každý pátý volič

0

Která politická strana má nejpodobnější názory jako vy? A kteří poslanci hlasovali ve Sněmovně stejně, jako byste hlasovali vy? Na tyto otázky odpovídá Volební kalkulačka, internetový test porovnávající názory voliče s názory stran. Dnes ji spustilo sdružení KohoVolit.eu. Před prezidentskými volbami na jaře 2013 ji použil více než 1 milion voličů.

„Pro letošní předčasné volby jsme připravili hned dvě kalkulačky. Dnes spouštíme tzv. inventuru hlasování. V ní si voliči mohou vyzkoušet hlasování o 36 nejdůležitějších zákonech, které poslanci projednávali v uplynulém volebním období. Následně se dozví, kdo je ve Sněmovně nejlépe zastupoval,“ představil projekt matematik a tvůrce české Volební kalkulačky Michal Škop.

Vyzkoušejte si Volební kalkulačku. Zdroj: KohoVolit.eu

Druhou připravovanou kalkulačkou je názorový test. Ten porovnává názory voliče a všech kandidujících stran na řadu důležitých otázek od daní přes zdravotnictví až po boj proti korupci. Tuto volební kalkulačku spustí sdružení podle Škopa 25. září.

Volební kalkulačka je nejúspěšnější volební test v České republice. „Před loňskými prezidentskými volbami jsme zaznamenali 1,2 milionu unikátních uživatelů. To představuje každého pátého voliče,“ prohlásil Škop. Tím se Česko přiblížilo západní Evropě, kde jsou tyto testy běžné. Například v Nizozemí si podobný test běžně vyplní polovina voličů.

Velký zájem očekává sdružení i letos. „Kandiduje totiž množství nových stran a voliči často neznají jejich názory na řadu témat, jako je podpora podnikání, ochrana životního prostředí nebo třeba zákaz kouření v restauracích,“ uzavírá Michal Škop. Občanské sdružení KohoVolit.eu je leaderem na poli volebních testů v České republice a na Slovensku. Volební kalkulačky pro všechny typy voleb sdružení systematicky vytváří již od roku 2006.

Volební kalkulačku si můžete vyzkoušet zde.