Domů Veřejná správa Zákon o zruše...

Zákon o zrušení sKaret jde ve sněmovně do finiše

0

Kromě vyslovení důvěry vládě čeká poslance ve středu ještě jeden úkol – do třetího čtení ve sněmovně jde zákon o zrušení sKaret. Ministr práce a sociálních věcí Karel Koníček jej podpořil. Zrušení karet se ale podle něj musí co nejméně dotknout klientů. Jestli k němu ale skutečně dojde, teď záleží na parlamentu a prezidentovi.

„Z hlediska systému je sKarta pouze nosičem. I tak se při zrušení budou muset vyřešit dopady na všechny, co ji dnes využívají,“ řekl ministr Koníček s tím, že v současné době proto jeho úřad připravuje mimo jiné i harmonogram výměny speciální sKarty pro zdravotně postižené za průkazy pro handicapované občany. „Tak, aby se vše odehrálo maximálně plynule, bez zbytečného chození po úřadech,“ dodal.

Řešení projektu sKarty je podle Koníčka jedním z prioritních úkolů ministerstva. Její zrušení navíc doporučila i dřívější vláda. Koníček však o něm nemusí jednat pouze s poslanci, ale také se zástupci České pojišťovny, která službu poskytuje.

„Jednal jsem samozřejmě také s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou,“ popsal aktuální dění ministr práce a sociálních věcí. Doplnil, že se s Kysilkou shodli na tom, že první krok je na parlamentu. Až potom se uvidí, jaké další kroky budou následovat. „To se týká i nastavení jiného způsobu výplaty dávek klientům,“ řekl Koníček.

Sociální situace a zaměstnanost na Moravě

V Brně, Olomouci a Ostravě diskutoval na konci minulého týdne Kožíšek o financování sociálních služeb na krajích a podpoře zaměstnanosti. Na konci srpna má totiž vzniknout tým expertů z ministerstva a Asociace krajů, který připraví Národní plán sociálních služeb.

„Pracovní skupina ministerstva a Asociace krajů ČR se kromě financování sociálních služeb bude zabývat také aktuálními sociálními tématy a opatřeními na podporu zaměstnanosti, včetně možnosti financování z Evropské unie. Co se týká aktivní politiky zaměstnanosti, jsem rád, že vláda schválila personální posílení úřadů práce na jednotlivých kontaktních místech tak, aby jejich pracovníci se mohli dostat co nejblíže ke klientům,“ řekl ministr František Koníček.

Na Olomoucku jednal ministr s ředitelem tamního úřadu práce Jiřím Šabatou. Na přetřes přišel i špatný stav budov úřadu. „Nevyhovující pracovní prostředí olomouckého úřadu práce je třeba změnit. Budeme hledat způsob, jak zajistit pro klienty i zaměstnance ÚP Olomouc vyhovující pracoviště,“ tvrdí Koníček.

V pátek navštívil ministr i pobočku Úřadu práce v Ostravě. Chtěl se seznámit hlavně s nebezpečím hromadného propouštění, které v Moravskoslezském kraji hrozí. „V první řadě musím mít přesné informace o tom, koho propouštění čeká, v jakém regionu, jaká byla původní profese, lidí, kteří odcházejí,“ řekl ministr a dodal, že situaci mají pomoci i noví zaměstnanci úřadu práce, které před časem schválila vláda.