Domů Veřejná správa Zákon ruší sK...

Zákon ruší sKarty. Lidé si mohou vybrat, jak chtějí vyplácet dávky

0

Zákon definitivně rušící projekt sKaret dnes vstoupil v platnost. Lidé však mohou své karty používat až do dubna příštího roku. Někteří držitelé sKaret však musí do konce ledna nahlásit na Úřadu práce, jak si chtějí nechat vyplácet dávky.

Kdysi ambiciózní projekt sKaret je ode dneška minulostí. Vstoupil totiž v platnost zákon, který povinnost vyplácet sociální dávky skrze tuto kartu ruší. Ovšem držitelé sKarty s ní mohou vybírat své dávky až do konce dubna příštího roku. Změna se dotkne zejména lidí, kteří pomocí sKarty vybírají hotovost z bankomatu, nebo s ní platí v obchodech. „Je nutné, aby nejpozději do konce ledna tito lidé osobně nebo písemně oznámili svému Úřadu práce, jak chtějí v budoucnu dávky dostávat – zda na účet nebo poštovní poukázkou,“ uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Změna se dotkne také zdravotně postižených držitelů, kterým sKarta sloužila jako průkaz. „Bez ohledu na platnost sKarty si musí majitelé do konce dubna vyměnit sKartu za nový náhradní průkaz OZP,“ řekla mluvčí Beránková. Po domluvě s úřadem je možné nechat si nový průkaz OZP doručit.

Držitelé sKartet obdrží během listopadu od Úřadu práce dopis, jak mají dále postupovat. „Uděláme vše proto, aby zrušení sKaret mělo minimální dopad na naše klienty. Proces rušení sKaret nesmí ovlivnit výplatu dávek,“ řekla ředitelka Úřadu práce Marie Bílková. Karty samotné lidem zůstanou, úřady je vybírat nehodlají.

Účet za sKarty

Celý projekt sKaret je ztrátový. Karty sociálních systémů přitom dle slov bývalého ministra sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP09) měly zamezit zneužívání sociálních dávek, a ušetřit státu peníze. Samotné rušení sKaret stát vyjde na 5,24 milionu korun. Největší část nákladů připadne na vydávání nových průkazů zdravotně postiženým. Daleko nákladnější však bylo zavádění sKaret: stálo 82,5 milionu korun, přičemž karty ušetřily Úřadu práce na poštovném doposud 38 milionů.

Otázkou však zůstává, jakým způsobem se o ušlý zisk přihlásí Česká spořitelna, která sKarty provozovala. Pojištovna uzavřela s Ministerstvem práce a sociálních věcí smlouvu na 12 let a do projektu investovala údajně částku převyšující 250 milionů korun.

Kartu má v současné době dvě přibližně 270 tisíc lidí. Do konce září 2013 vyplatil Úřad práce skrze sKarty více než 2,6 milionů dávek v hodnotě přesahující 14 miliard korun.

Žádné komentáře

Napište komentář