Domů Veřejná správa Zdravotnictví...

Zdravotnictví je stabilizované, hlásí ministr. V plusu skončila většina nemocnic i pojišťoven

0
zdravotnictví

Situace ve zdravotnictví se podle předběžných výsledků resortu po krizových letech uklidňuje. Účetní knihy většiny českých nemocnic ukazovaly na konci loňského roku kladná čísla a stabilizované jsou i pojišťovny. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je navíc důležité, že lepší výsledky hospodaření nemocnic i pojišťoven nešly na úkor pacientů a kvality zdravotní péče.

„Stabilizace se týká jak sféry nemocniční, tak i pojišťoven,“ podotkl ministr Němeček a dodal, že po dlouhých letech vykázala kladný výsledek i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Všechny nemocnice, které spadají pod Ministerstvo zdravotnictví, tedy v podstatě ta největší zdravotnická zařízení v Česku, skončily s vyrovnaným hospodářstvím nebo v mírném zisku. „Je to jednou z podmínek kladného motivačního hodnocení ředitelů těchto zařízení,“ doplnil Němeček.

Dvě z přímo řízených nemocnic se ale potýkaly s velkými problémy. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a nemocnici Na Bulovce se nakupily problémy a dluhy z předchozích let. Vláda jim proto musela vypomoct a do prázdných kas putovaly státní peníze – v prvním případě 500 milionů a ve druhém případě 200 milionů korun. „Ostatní nemocnice ale žádnou podporu nedostaly,“ upozornil Němeček.

Krajské nemocnice v zisku

Podstatně lépe než předloni se dařilo také krajským nemocnicím. Zatímco v roce 2013 dosáhla ztráta všech nemocnic krajů k 1,3 miliardám korun, za loňský rok skončily asi 700 milionů v plusu.

„To neznamená, že by si ty nemocnice mohly vyskakovat, protože za sebou táhnou výrazné dluhy. Ale doufám, že nastala doba, kdy nebudeme jako na tobogánu a budeme úhradové vyhlášky stavět tak, aby tu byla určitá předvídatelnost financování zdravotní péče,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina a místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek, který má oblast zdravotnictví na starost.

VZP vystoupila ze ztráty

Po pěti letech se podařilo dostat ze ztráty i největší tuzemské zdravotní pojišťovně VZP. „Ta koncová bilance je asi čtvrt miliardy v plusu,“ přiblížil výsledky pojišťovny ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Kladný hospodářský výsledek se dá podle něj přičíst jak růstu české ekonomiky, tak i řadě opatření, které pomohly snížit náklady. Zisk tak pojišťovna vykázala i přesto, že musela splácet přibližně 3,6 miliardy korun na půjčkách od státu a vzrostly úhrady poskytovatelům zdravotní péče.

„Nyní jsme schopni hradit veškeré naše závazky včas. Doufám, že se nám i v letošním roce, i když je úhradová vyhláška opět prorůstává, podaří tuto situaci udržet,“ dodal Kabátek.

Revize cen léků ušetřily miliardy

Nemálo peněz v oblasti zdravotního pojištění se podařilo ušetřit kvůli revizím cen léků Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten provedl dvě hloubkové, tedy velmi obsáhle, a řadu zkrácených revizí, ke kterým dochází při vstupu generického léčiva na trh nebo na žádost pojišťoven.

Dohromady ušetřily přes dvě miliardy korun. „Z hloubkových revizí se dá dosáhnout necelé čtvrtiny celkových úspor, hlavním nástrojem jsou zkrácené revize,“ vysvětlil ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Platy zdravotníků letos porostou

Jak bude vypadat ekonomická situace ve zdravotnictví letos, naznačuje nová úhradová vyhláška. Ta by měla do resortu nalít dalších přibližně deset miliard korun.

Dostane se tak i na zvýšení platů zdravotníků. V nemocnicích, které spravuje ministerstvo, vzrostly už od Nového roku o 5 procent. Jakmile to úhradová vyhláška dovolí, měli by dostat přidáno i zdravotníci v krajských nemocnicích.

„Úhradová vyhláška má dva cíle. Jednak plnou kompenzaci zrušených poplatků, což se povedlo, a druhak zajištění dostatečných financí lůžkovým zdravotnickým zařízením na platy, což se povedlo také,“ sdělil ministr Němeček.

Další zvýšení platů by podle něj mohlo přijít na pořad dne v polovině roku, podle toho jak poroste česká ekonomika. Otázkou na koaliční debatu je podle Němečka i další navýšení plateb za státní pojištěnce. Ty vláda „rozmrazila“ v polovině loňského roku, a za druhé pololetí tak přilila do systému zdravotního pojištění přes dvě miliardy. Za celý letošní rok to má být 4,2 miliardy korun.