Domů Veřejná správa Morava má své...

Morava má své zástupce na „bedně“ v soutěži nejlepších městských a obecních webů Zlatý erb

0
otevřená data

V „plnoletém“, tedy osmnáctém, ročníku soutěže nejlepších obecních a městských webů Zlatý erb zabodovala i Morava. Mezi městy se na třetím místě umístily Otrokovice. Z obcí porotu zaujaly stránky Janovic v Moravskoslezském kraji, které získaly druhé místo. Třetí příčku obsadila se svým portálem obec Lovčice na Hodonínsku.

Novými stránkami se Otrokovice občanům pochlubily na začátku loňského roku. Programátoři na nich předtím pracovali asi devět měsíců. Web připravili tak, aby byl hlavně přehledný a aby se na něm dobře vyznali i lidé s postižením zraku. Radnice se pak stará o to, aby na portálu zveřejňovala komplexní a smysluplné informace.

„Z hlavních technologických novinek bych uvedl fakt, že celý web byl koncipován v responzivním designu, takže se automaticky mění vzhled stránek dle typu zařízení, na kterém jsou stránky zobrazeny,“ vyzvedl webmaster otrokovických stránek Martin Maňásek.

Web Otrokovic kromě bronzu získal i cenu za nejlépe zvládnuté kritérium „Povinné informace,“ které hodnotil dlouholetý odborník na problematiku otevřených webů Oldřich Kužílek. Kromě Otrokovic si ji odnesli i zástupci města Broumov. To také zvítězilo v kategorii nejlepších městských webů.

Weby obcí musí splnit poměrně tvrdá i nezvyklá kritéria

V novém kabátě funguje web Janovic od konce srpna 2015. Při jeho přípravě narazili Janovičtí na nečekané překážky. „Web obce musí splňovat řadu zákonem definovaných podmínek, některé byly poměrně tvrdé a pro obec i nezvyklé,“ prozradil redaktor obecního portálu Vladimír Kulvašr.

Jako test, jestli je jejich web dobrý, si v Janovicích vybrali právě přihlášku do soutěže Zlatý erb. „Odborná porota posoudí nejen, zda se web líbí, ale hlavně to, zda splňuje jak bezpečnostní požadavky, tak i podmínky kladené na weby obcí a měst zákonem,“ doplnil Kulvašr.

O úspěch v kategorii Nejlepší web obce se podle Kulvašra zasloužila plnou měrou celá redakce, která připravuje zpravodajství o dění v obci. „Samozřejmě svůj díl nesou i autoři článků a fotografií z akcí z jednotlivých sdružení a organizací v obci a samotní pracovníci obecního úřadu, kteří zajišťují oficiální část webu obce,“ uzavřel Kulvašr.

Výsledky celostátního kola soutěže vyhlásili organizátoři včera na konferenci o eGovernmentu ISSS ve Hradci Králové.

Pořadí dle soutěžních kategorií a zvláštních cen     

Nejlepší webová stránka města:

  1. Broumov (http://www.broumov-mesto.cz)
  2. Most (http://www.mesto-most.cz)
  3. Otrokovice (http://www.otrokovice.cz)

Nejlepší webová stránka obce:

  1. Libochovany (http://www.libochovany.cz)
  2. Janovice (http://www.obecjanovice.cz)
  3. Lovčice (http://www.obeclovcice.cz)

Nejlepší elektronická služba:

  1. Holešov: Strategie města Holešova (http://www.strategieholesov.cz)
  2. Praha 1: Portál krizového řízení a bezpečnosti Městské části Praha 1 (http://kp.praha1.cz)
  3. Tisá: Chytrá mapová aplikace (http://maps.geosense.cz/tisa)

Cena Jana Savického za nejlépe zvládnuté kriterium „Povinné informace“ v rámci soutěže Zlatý erb 2016, garantovaná Otevřenou společností o.p.s.

Zvláštní cena ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky při soutěži Zlatý erb, na návrh obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, odborného garanta soutěže pro oblast přístupnosti

Zvláštní cena ministryně pro místní rozvoj udělená ministryní za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách při soutěži Zlatý erb

Cena veřejnosti udělená AK ČR při soutěži Zlatý erb