Domů Zdravotnictví O nadstandard...

O nadstandardy je velký zájem, nejčastěji po porodu

0
investice nemocnice

Soukromí, klid nebo i vlastní televize či lednička. To jsou nejčastější výhody, za které jsou pacienti ochotni si připlatit ve zdravotnických zařízeních. Zájem o placené služby se zvyšuje a v některých nemocnicích jsou nadstandardní pokoje vytížené prakticky nepřetržitě.

Ve většině oslovených nemocnic je největší zájem o nadstandardní pokoje na porodnicko-gynekologickém oddělení. Čerství rodiče upřednostňují klid, nepřetržitou dobu návštěv, vlastní sprchu a záchod nebo také gauč či další lůžko na přespání.

V červenci otevřela na oddělení šestinedělí dva nové nadstandardní pokoje nemocnice v Jeseníku. „Každá druhá maminka, která k nám přijela rodit, se hned u příjmu informovala na možnosti nadstandardního pokoje. Dosud jsme mohli nabídnout pouze možnost vyhradit pokoj pro jednu ženu, a tedy z něj udělat jednolůžkový. Sociální zařízení, které je sice rok a půl zpátky moderně rekonstruované, je však společné pro všechny hospitalizované rodičky. A je přirozené, že ženy po porodu chtějí mít co nejvíce soukromí. Proto jsme se rozhodli dva pokoje zcela zrenovovat a propojit se sociálním zařízením,“ popsala primářka gynekologicko-porodnického oddělení Jana Chrastinová. Poplatek za menší z nových pokojů je tři sta korun, za větší pak pět set korun na den.

Stoprocentně vytížené jsou i nadstandardní pokoje na gynekologicko-porodnickém oddělení ve Fakultní nemocnici Brno. „Ve své podstatě je zájem o nadstandardy vysoký na všech odděleních, ale nejvíce zájemců je na Gynekologicko-porodnické klinice v souvislosti s porodem, a ty nemůžeme vždy uspokojit,“ informoval mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích nabízí pacientům na svých odděleních celkem čtyři druhy nadstandardů, z nich je nejluxusnější dvoupokojový apartmán, který si lidé mohou pronajmout za 2243 korun na den. Nemocnice kromě lepších pokojů nabízí také další nadstandardní služby, například léčebnou kosmetiku, rehabilitace, manažerské zdravotní programy, program zdravého životního stylu apod.

Stoupající zájem o nadstandardní pokoje potvrzuje také mluvčí ostravské fakultní nemocnice Iva Piskalová. „Vytíženost je každým rokem vyšší. Za první pololetí je téměř sedmdesát procent, ale na některých odděleních dosahuje až sta procent. Největší zájem je o pokoje na Gynekologicko-porodnické klinice, Ortopedickém oddělení a Neurochirurgické klinice,“ uvedla. Cena za nadstandardní pokoj se u jednotlivých oddělení liší, začíná obvykle na šesti stech korunách za den.

Nejen v nemocnicích

Nemocnice však nejsou jediná zdravotnická pracoviště, kde si pacienti mohou připlatit za lepší služby. Příkladem může být brněnská reprodukční klinika Repromeda, která lidem nabízí třeba nadstandardní metody oplozování, metody výběru nejkvalitnější spermie či vajíčka, semikontinuální monitorování vývoje embryí či léčebné balíčky. „Bylo by velmi vhodné, aby se možnost nadstandardních služeb nabízela i ve státních a univerzitních nemocnicích napříč obory, nejen v zařízeních soukromých. Řešením by bylo zřídit komerční připojištění,“ komentovala lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Kateřina Veselá.

Různé formy spoluúčasti pacientů na financování zdravotní péče budou v následujících letech zřejmě čím dál častější. A to nejen díky širší nabídce ze strany zdravotnických zařízení, ale kvůli ekonomické udržitelnosti českého zdravotnictví. Odborníci z Evropské komise a také následně Hospodářská komora ČR upozornili, že kvůli stárnutí populace není dlouhodobě možné pokrýt výdaje na zdravotní péči z poplatků na zdravotnické pojištění. Zatímco plátců pojištění ubývá, počet takzvaných státních pojištěnců stoupá. Hospodářská komora proto iniciuje jednání o nové podobě financování zdravotnictví. „Většina předchozích pokusů ztroskotala na chybné interpretaci, že zvýšení individuální odpovědnosti a jakákoli finanční spoluúčast občanů by znamenala útok na ústavou zajištěné bezplatné zdravotnictví. Myslíme si, že by se individuální odpovědnost občanů měla zvyšovat,“ navrhuje prezident komory Vladimír Dlouhý.

Autor: Petra Hanzlová

Žádné komentáře

Napište komentář