AKCEAktuálně

Celostátní setkání zástupců městské a obecní policie: Strážníci budou mít nárok na odchodné

Dává novela zákona o obecní policii strážníkům více pravomocí? Proč je v dnešní době tak důležitá kyberbezpečnost? A je možné zklidňovat dopravu v obcích pomocí prevence? To byla některá z hlavních témat konference s názvem Celostátní setkání zástupců městské a obecní policie. Ti se sjeli ze všech koutů České republiky, aby spolu s představiteli Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a Policejního prezidia ČR diskutovali již šestý rok v řadě. Akci v brněnském hotelu Voroněž pořádala společnost Magnus Regio. Hlavním partnerem akce byla společnost GEMOS DOPRAVNÍ SYSTÉMY.

Po úvodních slovech Petra Hladíka, náměstka primátorky města Brna, a jednatelky pořádající společnosti Magnus Regio Magdy Slaninové, pozdravil účastníky na dálku i ministr vnitra Jan Hamáček. „Dovolte mi na prvním místě poděkovat a ocenit práci všech zaměstnanců obecních policií za jejich nasazení a obětavou práci v době pandemie koronaviru, ale nejen za to. Strážníci jsou v první linii, plní podobné úkoly jako příslušníci Policie ČR a jejich role v udržení veřejného pořádku je dnes nezastupitelná,“ nechal se slyšet Hamáček.

Dle jeho slov se ministerstvo vnitra průběžně snaží zlepšovat postavení strážníků. Od nového roku získají díky novele zákona o obecní policii nárok na odchodné. „Dlouhodobě podporujeme i možnost, aby mohli odejít dříve do důchodu. Koronavirová krize rovněž odhalila, že musíme lépe vymezit postavení obecních policií v rámci krizových stavů a na to bychom se měli zaměřit při přípravě nové krizové legislativy,“ doplnil ministr.

Zástupci městských a obecních policií diskutovali s předními odborníky z řad Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy či odborných firem, například GEMOS DOPRAVNÍ SYSTÉMY, která je předním poskytovatelem dopravních systémů pro města a obce.

Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na našich FB stránkách

Nacionalisté do policie nepatří

Zřejmě jedním z nejdůležitějších témat konference byla výše zmíněná novela zákona o obecní policii. Změny dorazila okomentovat Milena Bačkovská, vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství v Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR. Novela je účinná od 1. ledna 2021. Jedna z největších změn, které přináší novela zákona o obecní policii, je zpřísnění požadavků na bezúhonnost městských strážníků, která se bude nově posuzovat podle opisu.

V sekci o spolehlivosti pak nyní mj. stojí, že spolehlivý není ten, u něhož zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že založil, podporuje nebo veřejně sympatizuje s hnutím, které směřuje k potlačování lidských práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť. „Jinými slovy, nesmíte přijmout nacionalisty, i když nebyli odsouzeni, ale o jejich světonázoru se ví. Stačí kontaktovat Policejní prezidium ČR a dotyčného si prolustrovat,” shrnula Bačkovská.

Další poměrně velká změna je zavedení odchodného pro strážníky. Městští policisté, kteří dosáhnou padesát let věku a odpracovali alespoň patnáct let, mají nárok na odchodné ve výši jednoho průměrného platu. Pokud odslouží více než třicet let, dostanou šest průměrných platů.

Novela zákona přináší také drobné úpravy, co se týče oprávnění, např. při nasazování pout, možností vykazování, zakazování vstupu na určitá místa či odebrání zbraně. „Nově budou moci strážníci při předvedení pachatelů a podezřelých na služebnu policie České republiky využít také služebny mimo katastr jejich obce,” dodala Bačkovská.

Milena Bačkovská, vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství v Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR

Máte v rukou osudy lidí

Dalším tématem, o kterém se sice hodně diskutuje, ale málokterá instituce ho bere stoprocentně vážně, je kyberbezpečnost. Promluvit o ní dorazil odborník na slovo vzatý, a sice Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti. Podle něj není kyberbezpečnost otázkou zákonů, nýbrž sebezáchovy. „Spousta lidí, kteří by měli za bezpečnost informací zodpovídat, na to kašlou. Chybějí nám odborníci a vůle,“ nezačal zrovna nejoptimističtěji.

Policie je jedna z institucí, která pracuje s velmi citlivými informacemi, osobními údaji a podobně. „Proto je nutné, aby dodržovala zásady kybernetické informační bezpečnosti. Záznamy, kterými disponuje, a jejich případný únik či zfalšování, totiž mohou mít fatální dopad na životy dotčených lidí,“ varoval Špidla.

Podle něj je třeba dodržovat tři zásady. „Informace musí být důvěrné, spolehlivé a dostupné v čase a prostoru (tedy tehdy, kdy je potřebujete), protože na základě těchto informací se rozhodujete. A konkrétně policie mimo jiné rozhoduje o životech a osudech druhých. Proto je nezbytné s těmito daty nakládat maximálně obezřetně,“ zakončil svůj výstup Špidla.

Nejzranitelnější účastníci provozu

Z Policejního prezidia ČR přijel prezentovat statistiky nejzranitelnějších účastníků provozu Jiří Zlý, ředitel Ředitelství služby dopravní policie. „Podle statistik tvoří bohužel nejvyšší podíl usmrcených osob u nehod v kategorii chodců a cyklistů lidé nad 65 let. Celou jednu třetinu usmrcených chodců tvoří právě senioři, u cyklistů zaujímají 40% podíl. To je dáno mimo jiné také rozvojem elektromobility, kvůli čemuž se zvyšuje také horní věková hranice uživatelů jízdních kol,“ vysvětlil Zlý.

Zdůraznil, že je třeba používat preventivní prvky, jako je nošení přilby při jízdě na kole. Ta je sice povinná jen do 18ti let, ale měli by ji zvážit všichni cyklisté. „Vloni se událo více než čtyř tisíce nehod s účastí cyklistů, přičemž téměř 78 % z nich nemělo přilbu a velkou část z nich to stálo život,“ sdělil smutnou statistiku Jiří Zlý.

Michal Sedlák, místopředseda představenstva společnosti GEMOS DOPRAVNÍ SYSTÉMY, která je předním poskytovatelem dopravních systémů pro města a obce, prezentoval možnosti zklidňování dopravy v obcích, které mohou přispět třeba právě k ochraně seniorů. GEMOS se zabývá vývojem a implementací mj. kamerových systémů a softwarových nástrojů pro rychlé a efektivní zpracování přestupků na úseku dopravy.

„Například náš systém Zeus, který většinou obce využívají v zájmových lokalitách, jakou jsou školy, školy či seniorské domy, slouží k tomu, aby v rámci prevence zklidnil dopravu jako takovou. Prevenci prosazujeme jako primární nástroj, chceme pouze snížit rychlost vozidel a komunikovat s řidiči,“ uvedl Sedlák.

Komunikace probíhá prostřednictvím zpráv, které se zobrazují na digitálním ukazateli. „Nejprve mu zobrazíme rychlost, poté zprávu zpomal, a pokud nadále překračuje povolený limit, tak i jeho SPZ. Tím ho chceme tzv. vychovat a nepoužívat nezbytně represivní prvky. Ty ale umíme zapojit také,“ dodal Sedlák.

Michal Sedlák, místopředseda představenstva společnosti GEMOS DOPRAVNÍ SYSTÉMY, která byla hlavním partnerem akce

Mobilní aplikace bojuje s domácím násilím

Další možnosti využití moderních technologií v rámci práce obecních strážníků představila Veronika Řídelová, manažerka komunikace a eventů v Nadaci Vodafone ČR. Pod jejími křídly vznikla mobilní aplikace Bright Sky, která má pomáhat v boji proti domácímu násilí. „Vzhledem k tomu, že mezi kompetence městských policií patří šíření prevence a zajištění veřejného pořádku, myslíme si, že by aplikaci mohli využít ve své praxi,“ vysvětlila. Pokud mají například strážníci podezření na domácí násilí, páchané ať už na ženách, nebo třeba na seniorech, mohou oběti podat informaci o tom, že taková aplikace existuje.

„Uživatelé v ní najdou například kompletní databázi poradenských služeb, funkci Můj deník, kde mohou zaznamenávat důkazy v podobě zvukových nahrávek nebo videí, nebo krátký dotazník, podle kterého si mohou vyhodnotit, zda jsou obětí domácího násilí,“ přiblížila Řídelová. Násilník přitom nemá šanci nic odhalit, protože se Bright Sky tváří jako aplikace na předpověď počasí.

Veronika Řídelová, manažerka komunikace a eventů Nadace Vodafone ČR, prezentovala aplikaci Bright Sky, která dokáže odhalit domácí násilí.

Tibor Szabó, jednatel společnosti inQool, představil moderní informační systém pro řízení agend a procesů městských a obecních policií. „Zaměřujeme se hlavně na jejich práci v terénu. Vyvinuli jsme webovou a mobilní aplikaci iQ metropolis, jejímž cílem je zautomatizovat a zefektivnit činnost strážníků,“ přiblížil Szabó. Policisté ji mohou využít například automatické rozpoznávání občanských průkazů či registračních značek vozidel.

Tibor Szabó ze společnosti inQool a Aleš Špidla, přední český odborník na kyberbezpečnost
Společnost ATS-TELCOM představila mobilní laserový rychloměr.

Se svými odbornými příspěvky stran moderních technologií při práci strážníků vystoupili také zástupci firem CAMEA, ATS-TELCOM a Konica Minolta.

Martin Jahoda prezentoval komplexní systém pro kamerový dohled Mobotix, který nabízí Konica Minolta.

Na závěr konference krátce pohovořil také Radek Ondruš, zkušený advokát zastupující státní správu. Ten policisty upozornil, že 99 % odsuzujících rozsudků je postaveno na odposleších. „Do toho si vezměte, že se všechno sleduje kamerami, lidé se trasují. Navíc tu máme nový fenomén, kdy jsou pracovníci státu odsouzeni za to, že nedbalým výkonem funkce umožnili pachateli vyhnout se potrestání,“ varoval.

I přes stále lepší technologie by zajištění vnitřní bezpečnosti ve městech a obcích nefungovalo bez základní nelehké práce, která leží na bedrech strážníků městské policie. S novelou zákona o obecní policii by měli mít o něco lepší podmínky.

Autor: Daniel Hromada, Kamila Fuchsová