5 kritických cílů ilustruje potřebu špičkové kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Navzdory ušlechtilému poslání bojovat proti nemocem a zachraňovat životy jsou organizace v dnešním zdravotnictví často vystaveny útokům bezohledných kyberzločinců. Proč jsou zdravotnické organizace všech tvarů a velikostí neustále ohroženy? Důvod je jednoduchý: data. Mimořádně cenné osobní, lékařské a finanční údaje.
Proč je kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví důležitá?
Cílem útočníků je ukrást data a použít je k nabourání se do jiných systémů, prodat je jiným zločincům nebo za ně požadovat výkupné. Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví je životně důležitá a každým dnem nabývá na významu, protože zdravotnické organizace jsou stále více závislé na nemocničních informačních systémech, jako jsou systémy elektronických zdravotních záznamů (EHR) a systémy pro zadávání lékařských objednávek. Cíl kybernetické bezpečnosti, konkrétně ve zdravotnictví, se zaměřuje na prevenci kybernetických útoků tím, že chrání tyto velmi důležité zdravotnické systémy před neoprávněným přístupem, použitím a zveřejněním údajů o pacientech. Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví a účinná správa zdravotnických dat jsou zásadní pro zajištění dostupnosti zdravotnických služeb a důvěrnosti údajů pacientů, které by v případě ohrožení mohly ohrozit životy pacientů. Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví je proto důležitá.
Správa dat ve zdravotnictví hraje důležitou roli v efektivní kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví.
Zdravotnictví a systémy zdravotních záznamů jsou pro kyberzločince velmi atraktivním cílem, a proto jsou často napadány. Útočníci vědí, že jakékoli ohrožení blaha pacientů může zdravotnické organizace silně znepokojit a možná i přivést do zoufalství, což zvyšuje jejich ochotu zaplatit výkupné.
Útoky se navíc netýkají pouze systémů řízení „back office“, na kterých je zdravotnictví založeno. Existují také inteligentní systémy průmyslového internetu věcí (IIoT), které řídí vytápění, ventilaci a klimatizaci (HVAC) budov a výtahy, které mohou být zneužity. A blíže k péči o pacienty se zdravotnické organizace stále více spoléhají na zařízení IoMT, jako jsou tlakoměry, infuzní pumpy a zařízení pro vzdálené monitorování, která mohou být napadena a použita k získání přístupu do sítě organizace.
Zranitelnějším se stal i zdravotnický průmysl, protože se rozšířil prostor pro útoky díky nově zaváděným technologiím, telezdravotnictví a dalším inovacím. Do síťových zdrojů zdravotnických systémů jsou stále častěji zváni uživatelé třetích stran. A do sítě se přidávají nová zařízení internetu zdravotnických věcí (IoMT) – mnohá z nich nebyla navržena s ohledem na bezpečnost, a jsou proto zranitelná vůči kybernetickým útokům. Níže uvádíme pět rizik kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví a tři osvědčené postupy na jejich ochranu.
„Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví je nezbytná pro zajištění dostupnosti zdravotnických služeb a důvěrnosti údajů pacientů, které by v případě ohrožení mohly ohrozit jejich životy.“
5 největších rizik kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Aby bylo možné chránit pacienty a jejich data a poskytovat co nejlepší služby, potřebují zdravotnické sítě komplexní komplexní kybernetickou bezpečnost v každém místě péče a v každém zařízení. Níže je uveden seznam pěti typů bezpečnostních rizik, kterým zdravotnické organizace čelí a které jsou častým cílem kyberzločinců a je třeba je odborně zabezpečit:
1. E-mail
E-mail je stále hlavním komunikačním prostředkem ve zdravotnických organizacích, což z něj činí jasnou metodu pro provádění útoků. Mezi typy útoků, které kyberzločinci provádějí, patří phishing, spear phishing, sociální inženýrství a útoky typu ransomware.
2. Zařízení IIoT/IoT a IoMT
Zařízení internetu věcí, jako jsou chytré systémy vytápění nebo zařízení pro vzdálené monitorování pacientů, mohou mít významný dopad na zdraví pacientů a často nejsou příliš bezpečná. Proto mohou být atraktivním cílem pro kyberzločince, kteří chtějí získat přístup do sítě.
Zařízení internetu věcí prodlužují život, zlepšují jeho kvalitu, zvyšují produktivitu klinického personálu a snižují transakční charakter vztahu mezi pacientem a ošetřujícím týmem. Digitální technologie navíc umožňují poskytovatelům napříč zdravotnickými organizacemi plynuleji koordinovat péči. Stejně jako IoT nejsou dobře chráněny a mohou být zneužity k získání přístupu do sítě.
3. EHR systémy
Zdravotnický personál používá systémy elektronických zdravotních záznamů k ukládání informací o pacientech a jejich anamnéze. Je zřejmé, že tento typ údajů může být velmi osobní a citlivý, a pokud by byl odcizen a zveřejněn, mohl by způsobit velké škody. To je ideální scénář pro ransomware.
4. Fyzická zařízení
Notebooky, tablety, mobilní telefony a další fyzická zařízení používaná ve zdravotnictví mohou být odcizena a hacknuta nebo s nimi může být manipulováno, což vede ke ztrátě pověření nebo jiných důvěrných informací, které se dostanou do rukou osob s kriminálními úmysly.
5. Starší systémy
Staré, ale dosud nevyřazené systémy, které již nejsou podporovány výrobcem, mohou být otevřenou pozvánkou pro kyberzločince. Tyto starší systémy, které jsou v mnoha zdravotnických organizacích stále přítomné a významné, jsou často zranitelné vůči útokům. Je třeba jim věnovat neustálou pozornost, aby byly bezpečné a nebyly zneužívány.
Tři osvědčené postupy pro kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví
Zavedení kultury zabezpečení
Odborníci na IT a bezpečnost ve zdravotnictví mohou ve svých organizacích zavést kulturu bezpečnosti pravidelným vyhodnocováním rizik a vzděláváním a školením zaměstnanců v oblasti kybernetické bezpečnosti, které musí zahrnovat i nejvyšší management, jenž se může snadno stát obětí spear phishingových útoků.
Mezi další taktiky pro vštípení bezpečnostního myšlení ve svých zdravotnických organizacích, které mohou týmy kybernetické bezpečnosti provádět, patří připomínání zaměstnancům, aby: praktikovali správné počítačové návyky, používali silná hesla a pravidelně je měnili a byli si vědomi svého fyzického okolí a možnosti krádeže mobilních zařízení.
Vypracování plánu reakce na incident
Ředitelé CISO a CSO musí být připraveni a společně se svými týmy IT a kybernetické bezpečnosti vypracovat spolehlivé plány reakce na incidenty. Je důležité, aby organizace byla proaktivní, a ne reaktivní. Je chytré očekávat neočekávané a mít pro ně plán. Dodavatelé služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti nabízejí služby reakce na incidenty a připravenosti na ně, které můžete při vytváření svých plánů prozkoumat.
Nasazení bezpečnostních řešení s ohledem na automatizaci a integraci
Zdravotnické organizace musí mít špičková řešení kybernetické bezpečnosti, která zahrnují firewally nové generace. Dalším požadavkem na kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví je instalace a údržba antivirového softwaru. To jsou však jen základy. Segmentace může snížit dopad narušení, stejně jako další strategická řešení, která umožňují bezpečné telezdravotnictví, jako je Zero Trust Network Access (ZTNA) a SD-WAN, jsou s pokračujícím vývojem zdravotnictví zásadní.
Držte krok s nejnovějšími pokroky v péči o pacienty a zároveň se chraňte před kybernetickými útoky pomocí řešení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví od společnosti Fortinet.
(Inzerce)