Aktuálně

Cesta k normálu? Pomohla Chytrá karanténa

Po opatřeních kvůli boji s novým typem koronaviru se život na Moravě a v Čechách vrací do normálních kolejí.

Podle informací ministerstva zdravotnictví totiž epidemii zvládá Česká republika nadále velmi dobře. Na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky podíl pozitivních případů k počtu provedených testů v České republice klesl před uzávěrkou aktuálního vydání Moravského Hospodářství, tedy v předposledním květnovém týdnu, na hodnotu 2,3 %. Z nemoci covid-19 se uzdravilo již 66 % nakažených. Negativně se neprojevilo ani rozvolňování karanténních opatření. Aby pozitivní trend zůstal a zároveň bylo možné opatření dále rozvolňovat, má pomoci i projekt Chytré karantény.

Prioritou státu je nyní včasný záchyt lokálních ohnisek infekce. „A to nejen v rámci regionů republiky, ale zaměříme se také na sledování rizikových skupin v rámci jednotlivých profesí. Udržíme-li pod kontrolou lokální ohniska, nebude žádný důvod k plošným opatřením,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt Chytré karantény uvolnění pomáhá v tom, že plošná omezení nahrazuje vystopováním potenciálně nakažených. Jeho cílem je do tří dnů elektronicky vytrasovat všechny rizikové kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat a případně izolovat. Funguje na základě mobilních dat od operátorů a  platební historie. Podmínkou je, že infikovaný s takovým způsobem mapovaní souhlasí. Pokud souhlas nedá, hygienici trasují kontakty pomocí standardních rozhovorů. „Jedná se o velmi unikátní projekt, který vznikl díky velmi rychlé spolupráci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva obrany, Armády ČR, Integrovaných záchranných složek ČR i soukromého sektoru. Projekt tohoto rozsahu, který by se za normálních okolností připravoval měsíce, možná roky, se nám podařilo připravit v řádu týdnů,“ představil  ministr Vojtěch.

Pro spuštění pilotní části projektu od 30. března stát vybral Jihomoravský kraj. „Skutečnost, že byl pro pilot projektu vybrán právě Jihomoravský kraj, vnímám jako ocenění práce naší krajské hygienické stanice, vysoké kvality a příkladné spolupráce všech složek  integrovaného záchranného systému,“ uvítal hejtman Bohumil Šimek.

Pro celou republiku začala Chytrá karanténa fungovat s prvním květnem. Spuštění pomohlo to, že ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření pro sjednocení mechanismu spolupráce všech krajů, krajských hygienických stanic, zdravotnické záchranné služby, odběrných míst a laboratoří s Centrálním řídícím týmem COVID-19.

Kvůli projektu Chytré karantény se ovšem objevily spekulace, zda nenarušuje až moc soukromí lidí a zda jsou data dobře chráněna. Na nedostatek informací o projektu si stěžoval Úřad pro ochranu osobních údajů. Přesto neučinil kroky k omezení plánu. „V současné situaci je nanejvýš nutné, aby odpovědní správci – ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb – řádně informovali veřejnost. Odpovědný přístup může odstranit obavy jak laické, tak odborné veřejnosti z ohrožení soukromí a posílit důvěru veřejnosti v právní stát,“ vzkázal v prohlášení.

Přímo na úřadě si na Chytrou karanténu moc nestěžují ani občané. „Není to časté téma. Registrujeme vyloženě jednotky případů,“ uvedl zástupce mluvčího úřadu Vojtěch Marcín.

Chytrou karanténu doplňuje aplikace eRouška, kterou si mohou lidé zdarma stáhnout do svých chytrých telefonů. Aplikace se přes Bluetooth spojí s dalšími telefony s eRouškou v nejbližším okolí a uloží jejich identifikátory. Pokud bude později některý z uživatelů  označen pracovníkem hygieny za pomoci testů jako nakažený,  model vyhodnotí, zda člověk s ním přišel do kontaktu dost dlouho a je nutné ho  varovat a směřovat k dalšímu vyšetření. „Aplikaci eRouška má v současné chvíli nainstalováno zhruba 200 000 lidí. Data z eRoušky slouží hygienikům při telefonickém epidemiologickém šetření. eRouška přidá při trasování kontakty na ty, které člověk nezná. Například spolucestující z hromadné dopravy, vedle kterých blízko nemocný seděl, nebo doplní obrázek o těch, na které nemocný mohl zapomenout. Na rizikové kontakty získá hygienik telefonní číslo, aby jim mohl zavolat a domluvit se na dalším postupu,“ popsala za autory mluvčí iniciativy COVID19CZ Irena Zatloukalová.

Prozatímní fungování Chytré karantény si ministr Vojtěch pochvaloval. „První vlnu epidemie jsme zvládli. Pokud má někdy přijít druhá, Chytrá karanténa bude jedním z nejdůležitějších nástrojů pro její zdárné překonání,“ vzkázal.

Autor: Petr Jeřábek