AKCE

Brňanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou

Kruhový trénink, tanec vsedě nebo masážní chodník čeká letos na účastníky Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Akce se mohou zúčastnit jak lidé s tímto onemocněním, tak široká veřejnost. Dvanáctý ročník Maratonu, který si klade za cíl podpořit lidi s roztroušenou sklerózou (RS), startuje v sobotu 25. března v lázeňském a relaxačním centru Lázně Rašínova v Brně.

Maraton je určen pro pacienty s RS i pro zdravé lidi. Přijít si zacvičit může každý bez ohledu na věk nebo kondici. Pro účastníky připravili organizátoři například tanec vsedě, ti zdatnější se mohou zúčastnit kruhových tréninků pod vedením lektorů.

„Letošní MaRS startuje v deset hodin a potrvá do večera. Zájemci si vyzkouší různé druhy sportů podle toho, na co se budou zrovna cítit. Například tanec vsedě je vhodný i pro pacienty s velkými pohybovými obtížemi. Kdo bude chtít, tak si může i zaplavat,“ říká Vlasta Blatná z organizace ROSKA Brno, která celou akci spolu s Nadačním fondem IMPULS pořádá.

Na maratonce budou při cvičení dohlížet lékaři a fyzioterapeuti. Pomocnou ruku jim také nabídnou studenti oboru ošetřovatelství ze Střední školy a základní školy Tišnov. „Novinkou bude masážní chodník, na kterém si budou moci lidé vyzkoušet chůzi po různých typech povrchů. Na chodníku si procvičíme rovnováhu a promasírujeme chodidla,“ dodává Vlasta Blatná.

Výtěžek z dobrovolného vstupného použijí organizátoři na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. RS je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje nervový systém, a ovlivňuje tak všechny složky pacientova života. Nejvíce zasažený bývá často právě pohybový aparát. „Pro pacienty je přitom zcela zásadní, aby se hýbali. Účastníci navíc mohou přijít i se svými rodinnými příslušníky a přáteli a prožít spolu příjemný den. Psychická pohoda je totiž v boji s RS velmi podstatná,“ uzavírá Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.