AKCEAktuálně

Brněnské planety jako symbol globálních výzev. Na Expu v Dubaji inspiruje moravský Měsíc, Země, Mars i Slunce

Brňané je znají například z letních akcí pořádaných hvězdárnou na Kraví hoře, příštích několik měsíců si nafukovací modely planet pro změnu prohlédnou návštěvníci světové výstavy Expo Dubai 2020 ze všech koutů světa. Výstava celosvětového významu řeší největší výzvy a příležitosti naší doby od klimatu až po objevování vesmíru. Právě tuto oblast symbolizují čtyři modely planet z dílny brněnské společnosti Kubíček Visionair. Návštěvníci Expa 2020 se s nimi mohou v rámci výstavy fotit i setkávat od letošního podzimu do konce března příštího roku.

„Jedním z deseti hlavních témat letošní výstavy je vesmír. Návštěvníkům ukazuje, jak astronomické pozorování formovalo minulé i současné civilizace a jak mohou nejnovější inovace ve výzkumu vesmíru ochránit naši společnou budoucnost. Atmosféru k této části výstavy, ale i k celkovému Expu navozují právě naše čtyři a půl metru vysoké modely Slunce, Měsíce, Země a Marsu,“ říká Petra Hájková ze společnosti Kubíček Visionair.

Všechny modely podle ní stojí na podstavcích ve volném prostranství veletrhu, takže jsou přístupné všem návštěvníkům Expa, kteří si je mohou prohlédnout zblízka, případně se s nimi vyfotit. „Každou z planet, Slunce i Měsíc tvoří osmnáct poledníků, téměř osmdesát metrů čtverečních látky a bezmála kilometr nití,“ dodává Hájková.

Veletrh Expo svou historií sahá až do roku 1851, kdy se výstava poprvé konala v Londýně. Od té doby se stal důležitou platformou pro výměnu znalostí a spolupráci mezi vládami, společnostmi a lidmi. Expo 2020 v největším městě Spojených arabských emirátů, jehož hlavním tématem je „Propojování myslí, vytváření budoucnosti“, je inkubátorem nových myšlenek po celém světě, zatímco dílčí témata „Příležitosti“, „Mobilita“ a „Udržitelnost“ návštěvníky inspirují k ochraně planety, objevování nových horizontů a budování lepší budoucnosti. Letošní výstava se koná ve více než 190 pavilonech a každý z nich představuje to nejlepší z jednotlivých vystavovatelských zemí. Svůj pavilon zde má také Česká republika.

(red)