AKCEAktuálně

Celostátní setkání ředitelů nemocnic: Hlavním tématem byla úhradová vyhláška a digitalizace zdravotnictví

Úhrady zdravotní péče v příštím roce z pohledu ministerstva zdravotnictví i zdravotních pojišťoven, elektronizace zdravotnictví, ale také energetické úspory či zabezpečení kybernetické bezpečnosti v nemocnicích. To byla hlavní témata setkání ředitelů nemocnic, které se uskutečnilo již podvacáté. Akce se dále účastnili odborníci z Ministerstva zdravotnictví ČR, specialisté z oborových organizací či odborných firem. Setkání pořádala společnost Magnus Regio v Brně za podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Prvním tématem byla úhradová vyhláška a také vývoj platů lékařů ve zdravotnictví. Prezentovala Ing. Helena Rögnerová, vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví ČR. „Růst úhrad v rámci jednotlivých segmentů se bude pohybovat pouze okolo jednoho procenta. Důvodem je mimo jiné velmi deficitní rok 2024. 11 mld. Kč je potřeba jen na pokrytí deficitu z roku 2024,“ vysvětlila Helena Rögnerová. Jejím druhým tématem byly platy a mzdy lékařů a jejich vývoj. „Od roku 2019 do roku 2023 jejich výše vzrostla o 28 procent.“

Ing. Helena Rögnerová

S problematikou úhrad zdravotní péče z pohledu zdravotních pojišťoven vystoupila Ing. Libuše Dřímalová, vedoucí oddělení lůžkových zdravotnických zařízení ze Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Ing. Libuše Dřímalová

Komponenty digitalizace zdravotnictví a pilotní projekty představil Bc. Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví z Ministerstva zdravotnictví ČR. „Novela zákona č. 325/2021 Sb. o elektronizaci zdravotnictví vstoupí v účinnost od 1. 1. 2026. V rámci novely byly navíc doplněny komponenty uvedené v důvodové zprávě „původního“ znění zákona a také potřebné funkcionality k realizaci v rámci centrálních projektů,“ sdělil  Petr Foltýn a současně některé představil, nově bude zavedena například tzv. EZKarta či eŽádanka.   

Bc. Petr Foltýn

Ing. Antonín Hlavinka

Projekt Národní telemedicínské centrum dále představil Ing. Antonín Hlavinka, náměstek informačních technologií z Fakultní nemocnice Olomouc. Účelem projektu je vytvořit důvěryhodný a transparentní rámec pro poskytování zdravotních služeb na dálku s využitím ICT, tedy telemedicíny včetně m-Health. Výstupem bude i analýza a návrh legislativních opatření pro zpřístupnění nástrojů telemedicíny,“ uvedl Antonín Hlavinka.

O bezpečnostních výzvách ve zdravotnictví dále pohovořil Robin Bay, Systems Engineer z firmy Fortinet.

Robin Bay

Projektový manažer Ing. Jan Rajchert ze společnosti Veolia Energie ČR představil energetická opatření, resp. tzv. EPC projekty, díky nimž mohou nemocnice ušetřit až 30 procent energií. Společnost Veolia byla generálním partnerem akce, stejně jako firma BeChannel.

Ing. Jan Rajchert

Umělá inteligence ve zdravotnictví byla tématem Ing. Ladislava Pálky, technického ředitele firmy Thein Systems, která byla také partnerem setkání. „Umělá inteligence má potenciál revolučně změnit zdravotní péči tím, že zlepší diagnózy, léčbu a prevenci nemocí. Přesto je důležité vyřešit etické a technologické výzvy, aby bylo dosaženo maximálního přínosu pro pacienty,“ uvedl Pálka.

Ing. Ladislav Pálka

Na otázku „Proč je důležité dbát na kybernetickou bezpečnost“ právě v kontextu zdravotnických zařízení odpověděl Petr Nohel, referent bezpečnosti státu z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Přítomné seznámil i s možnostmi školení zaměstnanců ze strany NÚKIB. Právě lidská chyba bývá vůbec nejčastější příčinnou úspěšného útoku ze strany kyberpodvodníků.

Petr Nohel

O optimalizaci nakládání se zdravotnickými odpady krátce pohovořil Mgr. Ing. Igor Laštůvka, dipl. ek., MBA, Ph.D., ředitel divize Jihovýchod společnosti Recovera Využití zdrojů, která byla dalším partnerem setkání. Stejně tak společnost GS1 Czech Republic.

Mgr. Ing. Igor Laštůvka, dipl. ek., MBA, Ph.D.

Za GS1 prezentovala téma UDI a produktová data Ing. Lenka Vondrová, manažerka pro sektor zdravotnictví. Hovořila o potřebě strukturovaných dat a možnosti použití produktového katalogu i pro zdravotnictví. „Tento katalog, katalog GDSN, funguje jako takový filtr kvality dat. Validace zajistí, aby od poskytovatele dat prošly pouze data ověřená s pevnou strukturou. Dobrým příkladem z praxe může být nákup zdravotnických rukavic, kdy došlo k objednání 100 balení, místo 100 ks v jednom balení. Tyto nejednoznačnosti díky komplexní hierarchii balení datový katalog odstraní. Součástí budou příští rok i referenční kódy výrobců,“ uvedla Vondrová.

Ing. Lenka Vondrová

Záštity nad akcí udělili prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR, ministr zdravotnictví, JUDr. Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna, Mgr. Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, Ing. Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB, Mgr. Roman Kraus, MBA, senátor a předseda výboru pro zdravotnictví, MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory a Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezidenta České lékárnické komory.

Magda Slaninová, ředitelka pořádající firmy Magnus Regio

Autor: Kamila Fuchsová