STÁT

Důslednější zálohování dat či dvojfázové přihlašování, resort dopravy zvyšuje kyberbezpečnost

Po květnovém rozsáhlém kybernetickém útoku na Ředitelství silnic a dálnic se rozhodl resort dopravy zrevidovat postupy při ochraně dat před krádeží a zašifrováním dat. ŘSD zároveň začátkem srpna znovu spustí informace o provozu na dálnicích a silnicích skrze Národní dopravní informační centrum, které kybernetický útok zcela vyřadil z provozu.

„Jde nám o to, aby se naše instituce staly co odolnějším vůči kybernetickým hrozbám. Nikdy nelze zabránit úplně všemu, ale dodržováním postupů a doporučení je možné včas identifikovat útok nebo se proti němu pojistit v podobě lepšího zálohování dat,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Během dvou měsíců od květnového kybernetického útoku na ŘSD celý resort dopravy prošel podrobnou kontrolou zálohování dat, došlo k revizi politiky přístupových práv ke klíčovým systémům a posílení ověřování. 

Svým organizacím Ministerstvo dopravy dále doporučuje důsledněji zálohovat data, využívat dvojfázové ověření uživatele, detekovat podezřelé aktivity a více vzdělávat v otázce uživatele v otázce kybernetické bezpečnosti.

Ředitelství silnic a dálnic se stalo v květnu terčem rozsáhlého kriminálního kybernetického útoku. Jednalo se o velmi sofistikovaný a dlouho plánovaný útok s cílem zasáhnout veškerou kybernetickou infrastrukturu ŘSD. 

(red)