AktuálněEKONOMIKA

ERÚ jednal s novým ministrem průmyslu a obchodu o řešení problémů na trhu s energiemi

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se setkala s novým ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Tématem bylo především současné dění na trhu s energiemi, respektive kroky, které úřad podnikl v souvislosti s ukončením dodávek energií společností Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů.

„Rada ERÚ uvítala především možnost seznámit pana ministra s fakty. Ve veřejném prostoru zazněla a stále zaznívá řada dezinterpretací a domněnek o tom, jak mohl a měl regulátor postupovat, které nemají žádnou oporu v současných zákonech. Má-li se to změnit, je třeba diskutovat věcně, a taková dnes diskuze s panem
ministrem u nás byla,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

ERÚ i Ministerstvo průmyslu a obchodu se dohodly, že během nadcházejících týdnů připraví návrhy na okamžitá i systémová opatření, která by podobnému vývoji, měla předcházet. „Na ministerstvo jsme některé naše návrhy posílali již před koncem loňského roku. Náš úřad je tu jako odborný partner vlády, a již jsme navrhli, jaké bychom jako úřad mohli anebo měli mít kompetence v důsledku probíhající celosvětové energetické krize. Pro skutečně účinné kroky bude potřeba upravit přinejmenším energetický zákon, kde bude úloha ministerstva zásadní,“ dodává Stanislav Trávníček. Možné úpravy energetického zákona ministerstvo shromáždí během nadcházejícího měsíce, a to nejen od ERÚ.

„O větší kompetence, pokud jde o kontrolu energetického trhu, jsme si už řekli například u zprostředkovatelů a víceméně jsme na posílení zákonných možností dozoru připraveni i u dodavatelů. Ale je to na vládě, respektive zákonodárcích, jestli nám je takříkajíc přiklepnou,“ uvedl předseda Rady ERÚ.

(red)