AKCEAktuálně

Folkové prázdniny 2024: Účast přislíbily hvězdy světového formátu

38. ročník festivalu Folkové prázdniny 27. července – 3. srpna 2024

Návštěvníci letošních Folkových prázdnin se mohou těšit na hlavní program se světovými hvězdami world music. Vystoupí tak mimo jiné velšská harfenice Catrin Finch s irskou houslistkou Aoife Ni Bhriain, famózní Firelight Trio ze Skotska, portugalská zpěvačka fada LINA, hráčka na koru Sona Jobarteh z Gambie, fenomenální hráč na tubu Daniel Herskedal z Norska a citeristé mezinárodního projektu Citery nad Oslavou: Barbora Xu, Jausmė z Litvy, Eva Väljaots z Estonska a Michal Müller.

Folkové prázdniny nepatří mezi nejhlasitější festivaly, straní spíš akustičtější hudbě a zvonění strun. A té se vám letos dostane v míře větší než obvykle od velšské harfenice Catrin Finch, houslistky Aoife Ni Bhriain, Firelight Tria s klavíristou Philem Alexandrem, portugalské fado zpěvačky Liny, hráčky na koru Sony Jobarteh z Gambie nebo mezinárodního projektu Citery nad Oslavou. Vybočuje snad jen Daniel Herskedal z Norska, ale pouze tím, že hraje na tubu. Jedna věc je s národním hudebním pokladem experimentovat, za to úplně jiná věc je k písním fado přistupovat jako zpěvačka Lina. To je opravdu docela jiná kategorie, pro kterou snad navíc ani neexistují ta správná slova. Někteří Portugalci rodačku z Lisabonu zbožňují málem jako nevlastní dceru největší legendy fado Amálie Rodriguez a zbytek světa pak jen doufá, že se mu nádherně procítěný hlas Liny nezdá a po probuzení o něho tím pádem nepřijdou.

Ve zkratce – návštěvníci se mohou těšit na interprety nevšední hudby do barevnosti vyvedené mnohajazyčností. Zpívat se totiž bude v česky, finsky, německy, estonsky, litevsky, anglicky a čínsky.

Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi a dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení. Další informace najdete na webových stránkách www.folkoveprazdniny.cz

(red)