AKCEAktuálně

Folkové prázdniny opět nabízí přesahovou hudbu z celého světa

Festival v sobotu otevře úvodním koncertem světově proslulá peruánská zpěvačka Susana Baca, jedna z největších osobností afro-peruánské hudby všech dob. S početnou kapelou představí nové album s výmluvným názvem: Naléhavá pravda.

Sam Lee není jen obyčejný anglický folkař, to snad už je každému jasné, a na jeho novém, cenami ověnčeném albu Old Wow je proto dobré snad úplně všechno. Stejně jako na koncertech. The Rheingans Sisters neboli Anna a Rowan jsou britské houslistky, zpěvačky a skladatelky držící se pravidla, že co je tvoje, to tě nikdy neopustí. A tím je pro ně nadžánrová hudba, podle mnohých naprosto mimořádná. Na původu jedinečného stylu hry Ryana Younga se prý nedokážou shodnout ani zkušení houslisté, každopádně se s jistotou ví jedno: jednatřicetiletý mladík nepopiratelně hraje skotskou tradiční hudbu. A získává za to významné ceny. Zpěvačka Julie Fowlis patří mezi nejzářivější hvězdy skotské tradiční gaelské hudby. Držitelka mnoha významných cen vedle zpěvu hraje také na dudy a píšťaly a
ovládá starobylý puirt-a-beul – jedinečný způsob ničím nedoprovázeného zpěvu. Považovat Justina Adamsa, Bena Mandelsona a Lu Edmondsa neboli Les Triaboliques za britské folkaře nelze, tolik z ostrovních tradic zase nečerpají, za to ty z celého světa mají v malíčku a právem jsou považováni za kultovní dinosaury world music.

Světově proslulá a významnými cenami zasypaná skupina The Garifuna Collective z Belize udržuje naživu jedinečnou hudbu a kulturu malého jihoamerického národa Garifunů způsobem, který při všem tanci z hlavy jen tak nevytěsníte. Získat ocenění skupina roku 2021 od magazínu Songlines a kupu dalších navrch, znamená, že musíte být v tak těžké konkurenci něčím výjimeční. Třeba mít cosi jako dar obejmout hudbou, se kterou je lidem dobře. A to skupina Ayom, vedená brazilskou zpěvačkou a bubenicí Jabu Morales dokáže lusknutím prstu.

Mladičká Nora Brown mistrovsky zvládá zapomenuté techniky hry na banjo z Kentucky a Tennessee a zpívá jako „dívka se starou duší“. Slavné bratrské duo Ye Vagabonds z Dublinu úžasně zpívá a na kytary, mandolíny, bouzouki a housle hraje tak, že mu to kdekdo může závidět. Irská kapela Interference se vrací na Folkovky nejen hrát, představí tu také film Breaking Out, věnovaný o jejímu leadrovi Fergusu O’Farrellovi, který zemřel v roce 2016.

Projekt Roots Revival nad Oslavou má za cíl propagovat hudební tradice z celého světa a podporovat multikulturní umělecký dialog. A kdo ho letos povede? Hráč na flétnu ney Mehdi Aminian preferující íránskou hudbu, multiinstrumentalista Marian Friedl beskydskou a Petra Nachtmanová s loutnou saz je doplní písněmi anatolských bardů. Skupina L’Alba představí tradiční korsickou polyfonii proloženou pouštním blues a Středomořím. Instrumentální kvartet Basco se zpěvačkou Jullií Hjetland svůj mix zhudebněných skandinávských, anglických a keltských nazývají Pan-Atlantic Mighty Folk. Legendární zpěvačku, skladatelku a kytaristku Antonii Krzysztoń zase ne bezdůvodně nazývají První dámou polské poetické písně.

Jazzoví multiinstrumentalisté Jiří Slavík a Jiří Levíček a perkusista Jakub Tengler se uvedou v novém projektu The Survivors. Debutovým albem se pochlubí Vladimír Javorský, a kdo jiný by se měl ujmout hudebních oslav 100. výročí narození básníka Jana Skácela, než Jiří Pavlica s Hradišťanem. Na festivalu se také naskytne ojedinělá příležitost slyšet legendární skupinu Javory v akustické podobě a dva další velikány: Vladimíra Mertu a Michala Prokopa s kapelou Framus Five. Skupina Misterios del Amor nám představí inspiraci emotivními sefardskými písněmi a Radůza znovu potvrdí, že stále patří mezi naše nejvýraznější a nejchválenější písničkářky. Opět se uskuteční návštěvníkům volně přístupné mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium Od folkloru k world music, tentokrát s tématem Hudba a slovo; a těšit se samozřejmě můžete na Noční koncerty, v nejednom případě volně přecházející v jamování u ohně v kempu.